OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı

14 Yaşında, Neler Var Başında

Aileler bize karşı ilgisiz. “Her şeyi sizin için yapıyoruz” diyorlar ama akşam eve gittiğimizde babalarımız “Okul nasıl geçti?” diye sormuyor çoğu zaman. Bizimle ilgilenmedikleri için de başka şeylere yöneliyoruz.

Ortaokuldan liseye geçmek üzere olan, yaş ortalamasının 14 olduğu, yaklaşık kırk erkek öğrenciyle görüştüm bugün. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelmişler. İstanbul’da bir ay sürecek olan eğitim programına tâbi olacaklar. Bir yandan sosyal aktivitelere katılacak, diğer yandan da konferans ve sunumlarla kendilerine yeni şeyler katacaklar.

Fatihan Yurdu’nda gerçekleşen buluşmamız yaklaşık iki saat sürdü. Biraz ben anlattım, biraz onlar söz aldı. Neler okuduklarını sordum, çok güzel geri dönüşler aldım. Epey kaliteli kitap ismi geçti, sevindim.

Kadınların Süsü Püsü

Bir ara, içlerinden bir tanesi Evlilik Sorunları isimli kitabı okuduğunu söyledi. Epey güldük bunun üzerine. Ne öğrendin o kitaptan diye sorunca, verdiği cevap daha da gülümsetti hepimizi:

– Benim anladığım, kadınlar her zaman erkekler kendilerine bağlı olsun istiyor. Bir de kadınların süsü püsü çok sorun oluyor.

Derken konu konuyu açtı. Ve onlara şu soruyu sordum: “Sizin kuşağın en büyük problemi nedir sizce?” Neredeyse her birinden farklı cevaplar aldım. Çok güzel tespitleri ve nokta atışları vardı. Not alabildiklerimi ………………………………………………………………………………………………………..

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?