OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

28 Yıl Süren Seyahat

Yusuf Korkmaz

Seyahatnameler köşemizin bu sayıdaki konusu, editörümüz sevgili Yusuf Temizcan’ın arzusu ile ortaçağın en büyük seyyahı Tancalı İbn Battûta’nın Rıhlesi yani seyahatnamesi oldu. İbn Battûta 1304 yılında Fas’ın Tanca şehrinde dünyaya gelir ve 1368’de Merrâkeş Kadısı iken vefat eder. 1325’te yani 22 yaşında hac niyetiyle seyahatine başlar. Ancak siyasi olaylar vesilesiyle haccını bir yıl geciktirir. Bu bekleme esnasında gezilerine başlar. Bundan sora gezileri sırasında 3 kez hac yapar. Seyahati 28 yıl süren İbn Battûta sırasıyla Afrika sahillerinden yola çıkarak Mısır, Şam, Hicaz, Irak, İran, Anadolu, Yemen, Somali, Kenya, Umman, Anadolu, Kırım, Deşt-i Kıpçak, Balkanlar, İstanbul, Semerkand, Horasan, Maldivler, Bangladeş, Malezya, Çin, Fas ve Endülüs’ü gezer, nihayet 1353’te memleketi Fas’a döner.

Tasavvuf Merakı

İbn Battûta’nın tasavvuf kültürüne ciddi bir merakı vardır. Hatta bu merakı bazen seyahatlerinin güzergâhını belirlemesine vesile olmuştur. Öyle ki yolculuğu esnasında bir derviş gibi giyinir, sevdiği şeyhlere intisap ederek tekkelerde yaşardı. Bu anlamda İbn Battûta’nın seyahatnamesi çağının tasavvuf haritası gibidir.

Görünüşü itibariyle bu merakıyla gittiği yerlerde kadılık vazifelerinde de bulunmuştur. İran’a yaptığı bir yolculuğunda İlhanlı sultanı Muhammed Hüdâbende’yi yani Olcaytu Han’ı etkileyerek Şîîlik’ten Sünnîlik’e geçmesine vesile olmuştur. Tabi tasavvufun dışında gezilerinden elde ettiği tecrübeler ve bilgiler vesilesiyle gittiği memleketlerin devlet adamları tarafından itibar görmüş ve kimi siyasi işlerde vazife almıştır.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?