OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı

Afrika ile İlgili Yeni İki Kitap

Afrika kıtası tüm önemine rağmen Türkiye’nin gündeminde son yıllarda ancak kendisine yer bulabildi. Devlet ve özel sektör bölgedeki yatırımlarını hızlandırırken bu coğrafyada ile ilgili kitaplar da yayın dünyasında kendisine yer bulmaya başladı.

Bu çerçevede Osmanlı’nın son döneminde yaşayan önemli bir seyyah olan Muhammed Mihri Efendi’nin Sudan seyahatini anlattığı “Sudan Seyahatnamesi” son dönemde Afrika ile ilgili yayınlanan nitelikli bir eser.

Mısırdan Sudan’a 400 Sayfa

Mısır Prensi Yusuf Kemal avlanmaya olan büyük merakı ve özellikle vahşi hayvanları avlamayı sevmesi sebebiyle Nil nehri kenarındaki Mısır ve Sudan ormanlarına Seyahat etmek ve buralarda avlanmak ister bu sebeple yanına bir de heyet alarak üç aylık bir seyahate çıkarlar. Bu heyet içerisinde bulunan 1849 Kerkük doğumlu Mihri Efendi bu süre zarfında Mısır’dan başlayarak Sudan ve hatta Sudan’ın yamyam kabilelerinin ikamet ettiği bölgelere kadar uzayan seyahatini kaleme alarak 400 sayfalık eseri yazar.

Seyahatname Mısır ve Sudan’ın halkını, halkın yaşayış tarzını, örf ve adetlerini, tarihini, iklim ve coğrafyasını, servet kaynaklarını, firavunlardan itibaren yönetim şekillerini, Mısırdaki Piramitleri ve daha bir çok konuyu yazar gerek kendi müşahedesi ve gerekse kitabında da kaynak olarak gösterdiği tarih kitapları ve seyahatnamelerden esinlenerek hiçbir ayrıntıyı es geçmeden yazmıştır.

Kitap Ahmet Kavas’ın editörlüğünde Muhammed Tandoğan, Aydın Özkan ve Abdullah Erdem Taş tarafından yayına hazırlandı ve Kitabevi Yayınları tarafından basıldı.

***

Bilgeliğin Keşfi

Afrika ile bir diğer önemli eser ise Küre Yayınları etiketi ile çıkan Zurasudan. “Bilgeliğin Keşfi” alt başlığı ile yayınlanan kitap, yazar A. Çetin Yücesoy’un hac farizası sırasında tavaf ederken bulduğu Sudan darılarını (Zurasudan) bir işaret olarak kabul edip yola çıkması ile başlıyor.

Kitapta Sudan’ın Darfur şehrinde yıllar süren iç  savaşlarda göçmek yerine hoşgörü ve akılla şiddetin karşısında duran Umşalaya halkının hikayesi anlatılıyor. Kitap, bir köy liderinin 30 yıl süren çatışmalarda aldığı beş kararla kurtulma yolunu anlatıyor ve savaşmadan da barışın sağlanabileceğini gözler önüne seriyor.

Önümüzdeki günlerde Afrika ile ilgili çok daha fazla kitabın raflarda yerini alacağını bekliyor ve umuyoruz.

Hamit Kardaş – hamitkardas@gmail.com

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?