OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Anadolu Milliyetçiliğinin Kılavuzu

Topçu mazi ve ati arasındaki bağı; ne geçmişin ‘hurafelerine’ ne de geleceğin ‘tekniğine’ kurban etmeyecek bir şekilde tasarlama derdindedir. Bunun için ruh ve ilim gibi iki anahtar kavramı da sık sık eserinde vurgular.

Merhum Nurettin Topçu; ilim ve fikir dünyamızın öncüleri arasındadır. Milli ve yerli insan tasviri yapılacak olsa merhum bu tasvire layık kişilerin başında gelir. Milletin derdi ile dertlenen Topçu; yalnızca sorunları tespit ve tenkit ile değil sunmaya çalıştığı çözüm önerileri ile bir fark oluşturur. Eleştirmek yerine elini taşın altına koyarak çektiği fikir çilesine bir de milletin istikbal kaygısını ekler. Konferanslarında, yazılarında ilk vurgu ahlak üzerinedir. Ahlaklı olmayı fıtri ve dini bir temel üzerinden harekete geçirir. Ona göre dünyayı ahlaklı bir şekilde harekete geçmek kurtaracaktır.

Hangisi İle Başlayalım?

Merhum Topçu’yu okumaya herkes İsyan Ahlakı’ndan başlar ama bizim tavsiyemiz Yarınki Türkiye adlı eserden başlanmasıdır. Pek çok dergide yayımlanan yazılarından teşekkül olan eser, iki bölümden oluşuyor. Mezkur eser -Topçu’nun serisini okumuş birisi olarak ifade etmeliyim ki- Topçu’nun düşüncelerinin özü ve özeti mahiyetinde. Sorunları tespit-teşhis ile beraber çözüm önerileri …………………………………………………………………………………………………………

Gökhan Gökçek

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?