OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dünya Ne Okuyor?

Norveç’te “Gelecek Kütüphanesi” Kuruluyor

İskoçyalı sanatçı Katie Paterson tarafından Norveç’in Oslo şehrinde bir proje başlatıldı. Projenin adı “Gelecek Kütüphanesi”. Bu projeye göre şehrin hemen dışında ormanlık alanda binlerce ağaç dikildi. Bu ağaçlar 100 yıl içinde basılacak kitapların basımında kullanılacak. Asıl ilgi çekici olan tarafsa, projenin başlatıldığı 2014 yılından 2114 yılına kadar her yıl bir yazar kitabını Gelecek Kütüphanesi’ne bağışlayacak. Gelecek Kütüphanesi’ne bağışlanan kitaplar 100 yıl boyunca yayınlanmayacak. Dolayısıyla hiç kimse tarafından okunmayacak.

Projenin amacı gelecek için kitaplar yazmak. Gelecek Kütüphanesi’ne kitap yazan yazarlarla da görüşmeler gerçekleştirilmiş. Yazarlara 100 yıl sonra nasıl bir okuyucu bekliyorsunuz, diye sorulmuş. Gerçekten zor bir soru. Gelecek Kütüphanesi’ne kitap yazacak yazar, 100 yıl sonraki okuyucunun dil, üslup, ilgi ve beklentilerini düşünmek zorunda.

 ***

Kenya Sadece Sınav İçin okuyor

Kenya Yayıncılar Birliği, Kenya’nın okuma karnesinin çok zayıf olduğunu ve çocukların dil gelişimini olumsuz etkilediğini belirtti. Daily Nation’da yer alan rapora göre “Kenya toplumu çoğunlukla sınavlar için okuyor. Eğitimleri bitince Kenyalılar kitaplarını ya atıyor ya da yakıyor.” Yazıda bu durumun insanların dil becerilerini zayıflattığı ve iletişimde aksaklıklara sebep olduğu belirtiliyor.

Kenya’nın kitap hususundaki ahvalini haber aldıktan sonra Türkiye’ye bakalım. Türkiye’de durumun Kenya kadar vahim olduğunu söylemek haksızlık olur. Türkiye’nin kitap karnesini anlamak için Türkiye’nin okullarına bakmak doğru tahminler yapmamızda bize yardımcı olacaktır. O hâlde okuldan iki misal verelim. Türkiye’de bir üniversitenin sosyal alanlar bölümünde bir sınıfta 25 öğrenciden yalnızca 2-3 kişi sınav haricinde öğrenmek için okuyor. Ülkenin geleceğine yön verecek öğrencilerin bu durumu, dışarıdaki hâl hakkında da bir fikir veriyor muhakkak.

***

Bir Avrupa Edebiyatı Var mı?

2016 Frankfurt Kitap Fuarı’nda düzenlenen bir oturumda konuşmacılar edebiyatta Avrupa kimliğini tartışmak için bir araya geldiler. Peter Ripken’in moderatörlüğünde düzenlenen oturumda edebiyat eleştirmeni Mercedes Monmany, İtalyan yazar Paola Soriga ve Hindistan kökenli Parisli yazar Shumona Sinha Avrupa ülkeleri arasındaki kültürel bağları tartıştılar.

Monmany, Avrupa’nın basit bir ekonomik oluşum olamayacağını, aynı zamanda kültür ve ruh birliği olduğunu vurgulayarak ortak bir Avrupa edebiyatının olduğunu, kültür birliği için pasaporta gerek olmadığını savundu. Monmany aynı zamanda Avrupalıların farklılıklara değil ortak yanlara vurgu yapmaları gerektiğini söyledi.

Hint kökenli yazar Sinha ise şöyle dedi: “Ben Kalkütalıyım; ama zihnen uzun süredir Avrupalıyım.”

Yazarlar oturumda “Avrupa” kelimesinin son yıllarda kötü bir algıya yol açtığına da değindiler. O hâlde biz de ekleyelim: Ortak bir Avrupa edebiyatı var mı sorusu, ortak bir Avrupa kaderi var mı sorusunu beraberinde getiriyor. Bundan daha yakıcı olan soru ise şu: Avrupa insanlık sınavından geçip de bir “edeb”iyat oluşturabilecek mi?

***

2016 Yılının En Büyük 20 Yayıncısı

Dünyada teknolojik yayınlar piyasası hızla büyüyor. E-book’lardan eğitimde kullanılan materyallere kadar birçok renkli metin hayatımıza giriyor. Tabii arzın kalitesinin yükselmesi talebi de artırıyor. Sizler için 2016 yılında yayıncılık piyasasına damga vuran en büyük yayınevilerini derledik:

 1. Pearson, İngiltere
 2. Thomson Reuters, Kanada
 3. Relx Group, İngiltere-Hollanda-Amerika
 4. Wolters Kluwer, Hollanda
 5. Penguin Random House, Almanya
 6. Chine South Publishing, Çin
 7. Phoenix Publishing and Media Company, Çin
 8. Hachette Livre, Fransa
 9. MxGraww-Hill Education, Amerika
 10. Grupo Planeta, İspanya
 11. Wiley, Amerika
 12. Scholastic, Amerika
 13. HarperCollins, Amerika
 14. Cengage Learning Holdings, Amerika-Kanada
 15. Springer Nature, Almanya-İsveç, Singapur
 16. Houghton Mifflin, Amerika
 17. China Publishing, Çin
 18. Zheijang publishing, Çin
 19. Oxford University Press, İngiltere
 20. Informa, İngiltere

Okur Yazı İşleri

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?