OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bir Askeri Arşiv Hatırası

Bizim 21. yüzyıldaki dert meydanımız, sitem mekanımız sosyal medyada sitemimi dile getirip sonuna da “Gülsem mi, ağlasam mı?” cümlesini iliştirdim. Ertesi gün bir telefon aldım. Telefondaki ses gayet nazik bir ton ile hitap ediyordu. Kendisini tanıttı: ATASE Arşiv Daire Başkanı Tuğgeneral Necdet Tuna! 

İlim hayatına en büyük katkılar akademik çalışmalar vasıtasıyla verilir. Ülkemizde akademik alanda yüksek lisans ve doktora düzeyinde ciddi tezler hazırlanıyor. Bunlardan birisi de bendenize ait.

Gazi Üniversitesi Tarih bölümünden mezuniyetimizden sonra aynı üniversitede Tarih anabilim dalı Alevi Bektaşi Kültürü bilim dalında yüksek lisans yapmaya başladık. Ders dönemini tamamladık şu anda tez yazma aşamasındayız. Tez konumuz ise şöyle: İttihat ve Terakki’nin Alevi-Bekaşi Politikaları. Halihazırda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Osmanlı arşivi, Cumhuriyet arşivi düzeyinde araştırmalar yaptık. İmdi metinleri Latinize ediyoruz. Bir yandan da modern metinleri okuyarak kaynak oluşturuyoruz.

Arşiv Emek İster

Arşivler ciddi bir iş yükü oluşturur. Hatırı sayılır imkanlar ve insan kaynağı gereklidir ki ciddi bir tasnif ve hizmet süreci gerçekleşsin. Osmanlı arşivi tarih geleneğinin güçlenmesiyle beraber ciddi bir tasnif süreci yaşamış, araştırmacıların hızlı bir şekilde hemen hemen her belgeye ulaştığı bir hale, uzun zaman sonucunda gelmiştir. Mesela Ankara Yenimahalle’deki arşive gittiğinizde kayıt olur, bilgisayardan araştırma yapar, talep ettiğiniz belgeler tasnif edilmiş ise hızlı bir şekilde CD ile temin edebilirsiniz. Lakin bu aşamaya şüphesiz ki büyük bir iş yükü ve insan kaynağı ile gelinmiştir. Ancak Genelkurmay ATASE arşivinde ise biraz aksaklık yaşanıyor. Başımızdan bir hadise geçti, bunu dile getirmek istiyorum.

Askeri Arşivde İşler Yavaş mı?

İki hafta kadar önce tez hocamız Nasrullah Uzman beyin tavsiyeleriyle Genelkurmay Başkanlığı’nın arşivine başvurduk. Yenimahalle’de gördüğümüz sistem hızlı ve pratikti. Lakin burada işler biraz yavaş işliyor. İçeriye girdik …………………………………………………………………………………………………………………………………….

Gökhan Gökçek

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?