OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bir Edebiyatçının Gözünden Sinemaya Bakış

Abdullah Güner

Yıldız Ramazanoğlu sinemayla ilgili yazılarını Gerçek ve Büyü Arasında Sinema kitabında bir araya getirdi. Bir edebiyatçının gözünden sinemaya bakış diyebileceğimiz kitapta, yazarın çeşitli sempozyumlarda sunduğu sinema tebliğlerinin yanı sıra Türk ve dünya sinemasından seçtiği filmlerin incelemeleri yer alıyor.

Sinemada İslam’ın temsiliyeti, İslam dünyasının sineması, Müslüman dünyada kadın sinemacılar, Türk sinemasında kadın imgesi gibi konulara ilk bölümde değiniliyor. İslam dünyasında sinema yapmanın zorlukları, bu konudaki zaaflarımız enine boyuna tartışılıyor. Müslüman kadın sinemacılar ve onların çektikleri filmler yazarın özellikle takip ettiği, izlediği ve dikkat çektiği bir diğer konu.

Kitabın ikinci bölümünde yazarın yoluna çıkan filmlerin analizlerini okuyoruz. Türkiye’den Avrupa’ya, İran’dan Amerika’ya dünyada üretilen filmler arasında bizi iyiye, güzele, gerçeğe, hakikate, insan olmaya çağıran filmlerin okuması yapılıyor. Yıldız Ramazanoğlu’nun edebiyatçı yönüyle filmleri yorumlaması okuyucuya yeni bakış açıları kazandırdığı gibi edebiyatın lezzetini sinemada bulabileceğimiz bir etkileşimi de bize işaret ediyor. Aynı zamanda yazarın İslam dünyasında demokrasi, adalet ve kadın meselelerine olan duyarlılığı bağlamında Müslüman ülkelerde düzenlenen birçok film festivalinde edindiği izlenimleri, izlediği filmleri değerlendirdiği kısımlar bence kitabın önemli yanlarından.

Öykülerinde hayatı görsel bir sanat eseri gibi kullanarak yaşadığımız an’ları kelimelerle tasvir eden Yıldız Ramazanoğlu, bu sefer beyaz perdenin büyülü dünyasını gerçeklikle kurduğu bağ üzerinden kurcalayarak, filmlerin en iz bırakan yanlarını sinema okuruyla içtenlikle paylaşıyor.

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?