OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bir Kitabın Hikayesi: Mesnevi’den Hayvan Hikâyeleri

İsmail Güleç

Azizim,

Son çıkan kitabı görmüşsün, şaşırmışsın biraz sanki. Açık açık sormasan da merak ettiğini sezdim yazdıklarından. “Bir akademisyen olarak çocuklar için kitap yazmak da nereden çıktı?” der gibiydi yazdıkların.

Haklısın, akademik çalışmalar yapan birinin çocuklar için kitap hazırlaması pek görülen şeylerden değil. Daha önce akademik olmayan kitaplar hazırlamıştım. Biraz aşinalığım var. Ama çocuklar için yoktu. Bizim ufaklıklar büyüyüp kitap okuma yaşına gelince ve bir şeyler sormaya başlayınca çocuk kitapları ile ilgilenmeye başladım bir baba olarak. Bu ilginin sonunda da kendi çocukları için kitap yazmaya kadar vardı iş.

Hangisi Daha Zevkli?

Şimdi bu konuşmayı karşılıklı yapıyor olsaydık şu soruyu soracağından eminim. Akademik kitaplar mı daha zor, yoksa çocuk kitabı mı? Bu soruyla kalmaz peşinden de ilave ederdin: Hangisi daha zevkli?

Soracağını düşündüğün ilk soru ile başlayayım. Çocuklar için kitap yazmak daha zor. Bir de uyarlama olunca bu zorluk iki katına çıkıyor. Akademik çalışmaların kuralları ve yöntemi belli. Çok açık ve görülebilir. Çocuk edebiyatı kitaplarının da kuralları var ama akademik çalışmalar kadar belirgin değil. Çocuğa görelik mesala. Hangi çocuğa göre? Kaç yaşında, kız mı, erkek mi?

Bu konuda yapılan çalışmalarda da birbiriyle çelişen ifadeler var. Kiminin uygun bulduğunu diğeri bulmuyor.

En çok tartışılan konu ise değerler eğitimi. Çocuklara hangi bilgiler ne kadar verilmeli? Dini bilgi verilsin diyenler de var, verilmesin diyen de. Eminim bu kitabın ardından da bu tür tartışmalar olacak. Nasıl her anne baba çocuğunu kendi inançları üzerine yetiştiriyorsa her yazar da kitaplarını kendi düşünceleri ve değerleri üzerine inşa ediyor. İnsanların hepsi beğenecek diye değerlerimizden vazgeçecek değiliz ya!

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?