OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bir Külah Şeker mi, Yoksa Faydalı Kitap mı?

Okumak haz ve heyecan bağışlayan bir uğraş olduğu için, bir “plan” veya düzenlilikten söz edemeyiz. Yani işin “macera” yahut serüven tadı da vardır.

Okuma uğraşım, üç dört yıl sonra yarım asrı bulacak. Neredeyse bir ömre karşılık gelen bu uzun müddetin ilk on, on beş senesinde düzenli, bilinçli bir okumaktan söz edemem. Karşılaşmalar, fırsatlar, tavsiyeler, rastlantısal buluşmalarla geçip giden bir dönem. Gerçi okuma yolculuğunda bu saikler hep olmuştur, olacaktır. Ancak bilinçli bir okuyucu olduktan sonradır ki zaman zaman okuma listeleri yapılır, neler okunacağı belirlenir, seçici olunur. Okumak haz ve heyecan bağışlayan bir uğraş olduğu için, bir “plan” veya düzenlilikten söz edemeyiz. Yani işin “macera” yahut serüven tadı da vardır.

Hayatınızda tuttuğu yere bağlı olarak bu uzun yolculukta, yayın dünyasının “süprüntüler”i denilebilecek değersiz kitaplar da okunabilir. En şuurlu bir okuyucunun bile okuduklarının tümü nitelikli yapıtlardan oluşmaz. Fakat hayatımızın inşasına malzeme devşirdiğimiz kitaplar kıymetli, nitelikli olanlardır. Akılda kalırlar, başka kitaplara sevk ederler. Bazıları sahip olma hikâyesiyle, bir kısmı okuma anları ve günleriyle, yaşattıkları hazlarla, bir çoğu da öğrettikleriyle unutulmazlar. İlkini okumakta olduğunuz bu yazılarda, nasip olursa, unutamadığım kitaplardan söz açacağım.

İlk Kitabım

Okul ders kitaplarının dışında, okuma uğraşının asıl nesnesi saydığımız ‘kitab’ı, ilkokulun dördüncü sınıfında, on iki yaşındayken yani epey geç kalmış olarak elime aldığımı hatırlıyorum. Başından sonuna soluk almadan okuduğum bu ilk kitabın renkli kapağında bir çocuk resmi ve Kemalettin Tuğcu’nun adı vardı. Elime nerden geçtiğini, onu nasıl bulduğumu ve adını, şimdi unutmuş olduğuma hayıflanıyorum. Birden bire sanki yeni bir dünya, farklı bir eğlence keşfetmiştim o yoksul ve yoksunluk günlerimde. O zamanlar, üslûbun,söylemin ……………………………………………………………………………………………………………………………………………

Turan Karataş

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?