OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bir Muhasebecinin Harikulade Hayatı

Gaiman’ın Anansi Çocukları’nı okurken, kendinizi aniden çok uygunsuz ortamlarda kahkahalarınızı durdurmaya çalışırken ama bir türlü başarılı olamazken bulabilirsiniz. Ne acıdır ki Gaiman, bunu bazen sadece tek kelimeyle ve sizin sosyal konumuzu hiç umursamadan yapabiliyor.

Şişko Charlie, daha doğrusu Charlie, herkesin dalga geçtiği bir çocuktu. Öyle ki babası bile Charlie ile alay ediyor hatta “Şişko Charlie” adının, üzerine yapışmasının sebebi dahi bizatihi o. Üstelik Charlie, balık etli bir çocuk bile sayılmazken.

Sonra Charlie büyüyor. Başka bir ülkeye taşınıyor. Geçmişini ve çocukluğunun kötü izlerini arkasında bırakıp, orada, sıradan ve tekdüze bile sayılsa yepyeni bir hayat kuruyor. Öylesine sıradan ve sıkıcı bir hayat ki bu Amerika’dan İngiltere’ye taşınmış bulunan Charlie’nin mesleği bile muhasebecilik. Orta karar bir nişanlısı, nişanlısının Charlie’den hiç hazzetmeyen huysuz ve hasis annesi, çalıştığı muhasebe şirketinin desisebaz bir patronu dahi var. Patronu, muhtelif muhasebe hileleri aracılığıyla; temsilciliğini yaptığı kişi ve şirketlerin gelirlerini kendi üzerine zimmetliyor. Hayatının en büyük ve son vurgununu yapma ……………………………………………………………………………………………………….

Sinan Özgenç

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?