OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Teselli Veren mi, Yoksa Teselli Bulan mısınız?

hayat-teselli-olmaktir

Kitabın önsözü niteliğindeki ‘Hayat Teselli Olmaktır’ bölümünün ilk cümlesini okuduktan sonra, içinde bulacaklarıma dair heyecanıma engel olamadım. Çünkü o ilk cümlede geçen “Felsefe öğrencisi olmanın hiç de makbul sayılmadığı yıllarda, tesettürlü bir felsefe öğrencisi idim.” sözünde yine bir tesettürlü felsefe öğrencisi olarak kendimden bir şeyler görmüştüm. Bir kitabın insan hayatını değiştirmede çok fazla rol oynayacağına inanmıyorken hem de. Okuduğumda bana sorulan “Teselli veren mi, yoksa teselli bulan mısın?” sorusunun sonuna geldiğimde, cevaplamış olmanın verdiği haz paha biçilemez oldu.

Böbreğini Satan Adam

Julius Sezar’ın “veni, vidi, vici” sözünü şahsına münhasır bir dille Duydum, Gördüm ve Okudum olarak yorumlayan Fatma Barbarosoğlu, kitabının üç başlığına bu isimleri vermiş. Eserde ünlü düşünürlerden alıntılara yer veren yazarımız, okuyucuyla kendi deneyimlerini profesyonel ve bir o kadar da samimi bir dille paylaşmış. Gündelik hayatın içinden çıkılmaz durumlarını kendi mütevazı tavsiyeleriyle anlatan Barbarosoğlu’nun, her zaman kullandığı tasavvuf literatüründen terimleri bu eserinde de görmekteyiz. Yazarın kitabı annesine ithaf ettiğini açıkladığı önsözündeki cümleleri eserin özeti niteliğinde. Annesiyle kendisi arasındaki teselli arayışının farkını vurgulamakla kalmıyor, aslında bu eserin okuyucunun da arayışına yardımcı olacağının tüyosunu veriyor.

Birçok eserinde olduğu gibi bu eserinde de modern toplumdaki kadından sıkça bahseden yazar, bu konuda takdiri hak ediyor. Bunun yanında hayatın en önemli dayanaklarından olan aşktan da bahsetmeden geçmemiş. “Aşk hayatın en büyük tesellisidir” diyecekken, aşka bakış açınızı değiştirecek alıntılarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ayrıca üzerinde uzun uzun düşünmemizi sağlayan başka kısımları da var. “Böbreğini Satan Adam: Rızkın Riske Dönüşmesi” gibi. Okumakla okumamak arasında tereddüt edeceğiniz başlığa sahip bu bölümün isminde geçen “Rızkın seni arar bulur, merak etme.” sözüyle yüreklere su serpmeyi unutmamış yazarımız. Son bölümde ise genel olarak okuma ve yazmadan bahsediyor. “Ah kitaplar kitaplar” diyor. Her insan kendi romanının başkahramanıdır, yazabilmek için de eşelenmek gerekir diyor.

Hayat Teselli Olmaktır

Fatma Barbarosoğlu

Profil Yayıncılık

Şubat 2016 – İstanbul 1. Baskı

264 Sayfa

 

Büşra Mercan – zbusramercan@gmail.com

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?