OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Birden Bine Etimoloji

Kitabın henüz girişinde yazar neden rakam değil de sayı demeyi tercih ettiğini ve nasıl bir yol takip edeceğini izah ediyor. Sayıların ses ve anlam ilişkileri üzerinden yürüyeceğini rakamların ise sayıların şekilleriyle alakalı olduğunu belirtiyor.

Etimolojiye ilgi duyanların üstelik bir de sayıların etimolojisini okumak isteyenlerin beklediği kitap nihayet çıktı. Kitabın yazarı, ismini neredeyse etimoloji ile birlikte anar hale geldiğimiz Asım Gültekin. Çünkü kendisi yıllardır bu hususta yazılar yazıyor, konuşmalar yapıyor ve dersler veriyor. Onun yazılarını ilgiyle ve heyecanla okuyan okurları olarak bu kitabı epeydir elimize almayı bekliyorduk.
Kitap, alanında ilk defa çalışılmış bir konuyu incelediği için kıymeti büyük. Birden Bine kitabı sayıların etimolojisini inceliyor. Kelimelerle uğraşmak dahi hayli meşakkatliyken bunu bir de sayılarla yapmak ancak bu işe tutkuyla bağlılığı gerektiriyor hiç şüphesiz. Zira sayılar yüzyıllardır kafalarımızda ilk öğrendiğimiz halleriyle yer etmiş, sarsılmaz adeta çakılı bir vaziyette mesken tutmuşlar. Kitabı okudukça sayılar oturdukları koltuktan kalkıp hareketlenmeye ve canlanmaya başlıyor sanki. Sayıların etimolojisini ele alırken nasıl bir körlükse artık yaşadığımız, sayıların da kökü olabileceğini daha önce hiç düşünmediğimizi fark ediyoruz.

Sayılar Kelimeler İçin Anahtar

Kitabın henüz girişinde yazar neden rakam değil de sayı demeyi tercih ettiğini ve nasıl bir yol takip edeceğini izah ediyor. Sayıların ses ve anlam ilişkileri üzerinden yürüyeceğini rakamların ise sayıların şekilleriyle alakalı olduğunu belirtiyor. Dikkat edeceğimiz ikinci bir husus da …………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Fatma Kebire Gündüz

 

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?