OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bizim Yazarın Kitabı Yok mu?

Rabia Gülcan Kardaş

Daha önce bu sayfalarda ve başka mecralarda yazdım, yazıyorum: Yazarlar kendi dünya görüşlerini bazen bile isteye, bazen faketmeden kitaplarına yansıtır. Bu kimi zaman okuru ciddi ölçüde rahatsız edebilecek muhteviyatta olabileceği gibi bazen farkına bile varmaz yahut tebrik edersiniz.

Çocuk edebiyatı kitaplarını değerlendirdiğimiz www.cocuklarokuyor. net sitesine bir eleştiri geldi. Neden yerli yazarlara az yer vermişiz? Birden afalladım. Çünkü çalışmamız, tam da kendi yerli yazarlarımızı daha çok gören bir site olsun diye istemiştik bu yola çıkarken. Gittim bilgisayar başına ve site için iki yeni kategori daha açtım: Yerli Yazarlar ile Yabancı Yazarlar. Ve üşenmeden, ilk kitaptan itibaren hakkında yazdığımız her kitabı bu iki kategoriden biri için işaretledim. Tahmin ettiğim gibi çıktı sonuç. Yerli yazarların kitapları daha çoktu sitede (68’e 54).

Şu bir gerçek ki, yurt dışında bizden daha çok çocuk kitabı okuyucu ile buluşuyor. Bizde bu alan henüz emekleme aşamasında olarak değerlendirilebilir. Buna rağmen çok güzel eserler verileceğine dair inancım tam. İyi kitapları tanıtmak için yola çıkınca mecburen ve haliyle piyasadaki yerli olmayan eserleri de görmek zorundasınız. Sayılarımızı iletince, bize gelen eleştiri boyut değiştirdi, yerli yazarlardan kasıt “bizden” yazarlar imiş.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?