Genel / Yazılar

Boş Kitaplar

Share this post
J. K. Rowling, boşalan bir belediye meclisi üyeliğinin tetiklediği sosyal ve siyasal çatışmalar ağını Boş Koltuk’ta anlatır. İtalo Calvino Boş Zamanlarım’da bir ihtiyarlık öyküsünü anlatır. Hakan Bıçakçı ise Boş Zaman’da hafızasını yitirmiş bir karakterin açmazlarını aralar.

Bu yazının ilham kaynağı Bülent Akyürek. Tamamen boş sayfalardan oluşan kitabı Felsefeden Acil Çıkış için söylediği “Boş bir kitap sayfasında bile bir ağacın hayat hikayesi vardır, eğer bizim yazacağımız şeyler o ağacın hayat hikayesinden daha önemsizse fiziksel ve düşünsel erozyonlara sebep olmamak gerekir.” cümlesi ile kendisi benim ilham kaynağım oldu.

Sayfaları boş olmasa da isminde “boşluk” bulunan kitaplara göz attım.

Felsefede yüzyıllardır tartışılan bir kavramdır Tabula Rasa. Boş sayfa demektir. Zihnin doğuştan boş bir sayfaya benzediğini iddia eder bazı filozoflar. Dil ve zihin konusunda uzman olan Steven Pinker, Boş Sayfa adlı kitabında geçen yüzyılda birçok aydının kabul ettiği ve zihnin doğuştan gelen özellikler barındırmadığını söyleyen “boş sayfa” öğretisini hem bireysel hem de                             ……………………………………………………………………………………………………………………………….

Suavi Kemal Yazgıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Önerilen Yazılar

Tarihsel ve Sosyolojik Bilinç Tarihi Bir Tekerrür Olmaktan Çıkarabilir