OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bozkırın Serin Rüzgarı

Gökhan Gökçek

Tarih ilmi pek çok insan için “mazi”den ibaretken bazıları için “hayatın her alanından kesitleri barındıran” bir alandır. Konuşulan – yazılan dil, din, isimler… Kısacası kültür ve medeniyet dairesine dahil edilebilecek tüm mefhumlar tarihin konusu içerisindedir. Çünkü tarih, daima bizden veya sizden; kısacası ademoğlunun hayat serüveninden doğar.

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl Hoca; Türkiye’deki büyük tarihçilerden. Kendine has üslubu, bakış açısı ile beraber eski Çince’ye olan vukufiyeti, halihazırda mevcut olan otoritesini daha da güçlendirmektedir. Taşağıl Hoca; genellikle İslamiyet öncesi Türk tarihini bilhassa Çince kaynaklara atfen çalışıyor. Türk Tarih Kurumu’ndan çıkan eserleri bu anlamda bir ekol olup pek çok çalışması eski Türk tarihinin bilinmeyen noktalarını aydınlatmaya devam ediyor.

Bizzat Sahaya İnerek Çalıştı

Son kitabı Gökbörü’nün İzinde Kronik Kitap etiketiyle raflara çıktı. Kendi tabiriyle “Kadim Türklerin Topraklarında” gökbörünün izini sürüyor. Kitap, hocanın bizatihi araştırma için sahaya inerek, gördüğü, incelediği çalışmalar neticesinde derlenmiş bir eser. Teknik tabirlere mümkün olduğunca az yer veriyor. Bu durum, kitabın sadece o alana meraklı okuyuculara değil, hemen her yaştan ve her kesimden insana kendini açmasını sağlıyor.

Türklerin hakimiyet sürdüğü dokuz farklı bölgeyi/coğrafyayı esas alarak konular anlatılıyor. Türk tarihini pek çok kişi Türkistan/ Orta Asya merkezli olarak başlatır ve yorumlar. Ancak Taşağıl Hoca; Gökhan Gökçek* kadim Türk tarihinin Sibirya’dan başlaması gerektiğini ifade eder ve tezini de güçlü delillerle sunar. Disiplinlerarası bir metod ile altbaşlıkları zenginleştirir.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?