OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı

Bu Kadarını Beklemiyorduk

Evvelen bismillah. Her işimizin hayır olmasını dilediğimiz gibi OKUR’un da hayırlar getirmesini umuyoruz. Aslına bakarsanız bu girişi, elinizde tuttuğunuz birinci sayımızdan önce yayımladığımız tanıtım sayısında yapmıştık. Şimdi daha güçlü bir şekilde bismillah diyoruz çünkü tanıtım sayısında beklentilerimizi aşan bir ilgiyle karşılaştık.

OKUR’un çağrısını yanıtsız bırakmayan tüm kitap ve dergi sevdalılarına şükran borçluyuz. Türkiye’nin hemen her bölgesinden yüzlerce mail ve telefon aldık. Herkes merakla tanıtım sayısını edinmek istedi, tebriklerini iletti. Binlerce dergi kısa süre içinde tükendi ve çoğu OKUR’u üzülerek geri çevirdik. Bu alanda bir boşluk olduğuna inanmış ve bunu ‘dert’ edinmiştik, aldığımız geri dönüşler bizi yanıltmadı. Ama açıkçası bu kadar ilgiyi beklemiyorduk.

***

OKUR’un bu sayısında ilgiyle okuyacağınızı umduğumuz köşe ve bölümler var. Çok satan kitapların gerçekten çok satıp satmadığını sorguladığımız dosya çalışmasını ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. Orta sayfamızın konuğu Süleyman Seyfi Öğün klasiklere dönmeyi önerdi. Ekrem Demirli, Bülent Ata ve Fatih Şeker ile röportaj yaptık. M. Lütfi Arslan “Okudum Bildim Deme” diyerek her okumanın doğru okuma olmadığının altını çizdi. Rasim Özdenören, yeni baskılarıyla tekrar raflarda görmek istediğimiz Nazif Gürdoğan ile piyasada artık kitaplarını bulamadığımız Ahmet Kekeç’e dikkat çekti. Suavi Kemal Yazgıç “Yanlış İsimli Kitaplar” köşesinde “kayıp” kitapların peşine düştü. Ahmet Sadrettin babasıyla okuduğu kitapları anlattı. Yusuf Turan Günaydın ‘keşke çevrilse’ köşesinde Hz. Peygamber ile ilgili Fransızca yazılmış bir kitabın Türkçe’deki izini sürdü. Süleyman Ragıp Yazıcılar günlük tadında sayfasında başka başka yerlere götürdü bizi. Yeni çıkan kitaplar, haberler, çeviriler ve yurtdışında yayıncılık gelişmeleriyle zengin bir içerik sunmaya çalışan OKUR’un bu sayısında 256 kitaptan bahsetmişiz.

OKUR kitapların yalnız kalmasını istemediği için çıktı ve nitelikli kitapları sizinle buluşturmayı umuyor. Görüşlerinizi okur@okurdergisi.com’a bekleriz. Daha iyi sayılarda buluşmak üzere.

Yusuf Temizcan

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?