OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bugünü Anlamak İçin Dünün Kitapları

 

Bazı kitaplar yayınlandıktan bir süre sonra yeniden basılmadığı için piyasada bulunmuyor. Böyle kitapları ya sahaflardan temin etmek ya da onlardan istifade etmek için kütüphanelere gitmek gerekiyor. Bazan çok değerli ve sürekli el altında bulundurulması gereken kitaplar da yayınevleri kapandığı ya da ilgi görmediği için piyasada bulunmuyor.

Bu köşemizde her ay artık baskısı olmayan kitaplardan söz edeceğiz. İlk dosyamızda Marshall G. S. Hodgson’un “İslam’ın Serüveni” ve Ahmet Bin Bella’nın “Konuşmalar” kitabını ele alalım istedim.

Hodgson’un Türkçe Kaderi

1921 – 1968 tarihleri arasında yaşayan ABD’li tarihçi Hodgson (editör notu: dergimizde kendisi ile ilgili the new york times gazetesinde yakın zamanda çıkan bir yazıyı çevirdik), dünya tarihi bağlamında İslam Medeniyeti üzerine yaptığı çalışmalarla tanındı. Bu bağlamda yazdığı İslam’ın Serüveni başlıklı üç ciltlik eseri, İz Yayıncılık tarafından Türkçe’ye tercüme edildi. Bir baskı yaptıktan sonra yeniden basılmadı. Bir ara Yeni Şafak gazetesi abonelerine hediye etti bu eseri. Fakat başka bir yayınevi telif haklarını satın aldığı ve basmadığı için eser tekrar yayımlanamıyor. Umarız en kısa sürede tekrar raflarda yerini alır.

“İslam’ın Klasik Çağı” alt başlıklı birinci ciltte Hz. Peygamber’in daveti ve dört halife dönemindeki İslam düşüncesi üzerinde duruluyor. İkinci cilt “Orta dönemde İslam’ın Yayılışı” alt başlığını taşıyor ve 16. asra kadar olan dönem inceleniyor. Bu ciltte tarikatların ve mezheplerin ortaya çıkışı geniş bir şekilde ele alınırken İslam geleneği ve sanatının teorik arka planı üzerinde değerlendirmeler yer alıyor. Eserin üçüncüsü ise “Ateşli Silah İmparatorlukları ve Modern Devirler” alt başlığına sahip.

Eser, Metin Karabaşoğlu ve İlhan Kutluer tarafından yayına hazırlanırken İzzet Akyol, Senai Demirci, Ercüment Karataş, Birol Çetinkaya ve Mete Akçok’un da yer aldığı geniş bir heyet tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş. Hodgson’un Türkçe’ye kazandırılan ikinci kitabı, Yöneliş Yayınları tarafından “Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek” adıyla yayımlandı ancak ne yazık ki yayınevinin kapanması üzerine birinci baskıdan sonra yeniden yayınlanamadı. Şuan güncel baskıda Hodgson gibi önemli bir düşünürü okuyamıyoruz. Eğer şanlıysanız sahaflarda bulabilirsiniz.

Hamit Kardaş – hamitkardas@gmail.com

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?