OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Cağaloğlu’ndan Haberler

asim-gultekin

Yıldız Ramazanoğlu’nun Yeni Kitapları Yakın!

Yıldız Ramazanoğlu’na bir vesile ile “Bitmeye yakın kitaplarınız var mı?” diye sordum. “Olmaz olur mu?” dedi “Ama dosyaları, yazıları tasnif etmek, üzerlerine çalışmak gerekiyor.” dedi. Yazarların en bulamadığı vakit türü. İnşallah o vakti bulur veya kendisine tasnifte yardımcı olabilecek birini bulur Yıldız Hanım.

***

Kitabevinden Kitap Alma Ayı

Kitabevi Yayınlarını biliyorsunuz. Bir çok önemli kitabı kitap dünyamıza kazandıran kıymetli bir yayınevimiz. 90’lı yıllardaki kitaplarından tutun 2000’li yıllardan bugünlere yayınladıkları kitapların çoğu gayet kıymetli kitaplar. Kitabevi’nin Cağaloğlu’ndaki merkezine bu sıralar uğramakta, kitaplarını bol bol sipariş etmekte fayda var. Değerli OKUR, şimdiye kadar almayı ihmal ettiğin kitapları bence şimdi çok geç olmadan almalısın. Yarın Kitabevi yayınlarının kitaplarını bulamayabilirsin. Yok, Cağaloğlu’na gidemiyorsun, İstanbul’da değilsin; o zaman internetten kitap sipariş sitelerinden Kitabevi ismiyle bir arama yapın; ne harika kitaplar yayınladıklarını fark edeceksiniz. Kitabevi’nin suçu belki de solcu olmamak biraz da. Allah kültürel meseleleri gündemine alamayan yöneticilere, yetkililere basiret, feraset, ilim, irfan, iz’an nasib etsin, ne diyeyim.

***

 Beyan’dan İlginç Dizi

Beyan Yayınları ilginç bir diziye başlıyor. Boyutu ile, dizideki kitapların fonksiyonelliği ile güzel, şık, tam gençlere göre bir dizi. Yayınevinde uğradığımda maketini gördüm kitapların. Dizide Aliya İzzetbegoviç’in de kitabı var, Hasan el Benna’nın da. Malcolm X’in de kitabı var, Seyyid Kutub’un da, Muhammed İkbal’in de kitabı var.

***

 Abdurrahman Arslan’dan Haber Var!

Değerli yazar Abdurrahman Arslan medyanın, belediyelerin istismar edemediği müstesna düşünürlerimizden. Sadece düşünce dünyamızı değil, mütevaziliği ile kalplerimizi de fetheden Arslan kitap yayınlamayı ihmal eden yazarlarımızdan anladığım kadarıyla. Dünyaya çok değer vermeyen bir tarzı olduğunu kendisini biraz takip eden herkes fark eder. Abdurrahman Arslan’ın iki yeni kitabının da yakında çıkacağını haber vermiş olayım. Nereden yayınlanacağı da işin bilmecesi olsun.

***

 Kosova’dan Sıradışı Bir Entelektüel

Gençlik teşkilatı YediHilal’in kuruluşunun 4. yıldönümünde bir genel kurul düzenlendi. Programa Balkanlardan kimi misafirler katılmıştı. Misafirler arasında birinin konuşması çok dikkatimi çekti. Balkan Müslüman Arnavut Topluluğu yöneticilerinden Prof. Dr. Metin İzzeti. İlahiyat, sanat ve felsefe alanında özgün, nitelikli çalışmaları olduğu 8-10 dakikalık konuşmasından anında fark edilebilen Metin İzzeti Türkiye’de salon toplantılarında olsun, entelektüel toplantılarda olsun kolay kolay karşılaşamadığımız bir entelektüel, irfani seviyeden konuşuyordu. Metin İzzeti’yi iyi ki tanımış oldum. Allah vesile olanlardan razı olsun.

***

 Fatih’te kültür ne halde?

Fatih ve kültür deyince zihninizde neler belirir? Benim zihnimde dindar bir çevre belirir. İsmailağa, Fatih Camii, dindar çevrenin vakıfları, STK’ları, yardım dernekleri, mağazalar. Eminönü Belediyesinin kapatılmasından sonra Fatih deyince Eminönündeki kültürel kurum ve mekanları da Fatih ve kültür deyince düşünmek gerekiyor. Ama aklım hala Eminönü’nü Fatih’ten ayrı hissediyor. Fatih Belediyesinin kültürle ilişkisini bir arkadaşım şöyle söyledi. Ne kadar haklıdır, siz karar verin: “Tüm Türkiye’deki kurumların, belediyelerin kültür sanata duyarsızlığını yedi ile çarpın Fatih Belediyesinin kültür sanata duyarsızlığına ancak ulaşırsınız.”

Türkiye dindarlığının kültür meselelerine yaklaşımının bir göstergesi gibi okumak mümkün mü Fatih’in verdiği görüntüyü? İnşallah Türkiye’de dindarlar ve kültür meselesi bu karşılaştırmada anlatıldığı kadar kötü değildir.

Asım Gültekin

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?