OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Canlı ve Muhalif: Gönül Sokağı Baskınları

İrtica kelimesini, bugünlerde duymayışımızın sebebi nedir biliyor musunuz? Çünkü irtica, iktidar olmuştur. İrtica, iktidar olunca artık tehlike olmaktan çıkmıştır.

Aydın Aydın, 1979-1980 Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Böyle tekrar edilen isim ve heceleri hep sevmişimdir. Tıpkı refref, zemzem veya ışıl ışıl, uzun uzun gibi… Aydın Aydın’ın benim de aynı dönemlerde öğrenci olduğum 1975-80 Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yılları çok hareketli ve yoğun geçti, miting alanlarından öğrenci evlerinde yayılan derslere aktif bir şekilde gençlik çalışmalarında bulundu. MTTB başkanlığı yaparken, o yılların İslâmi kesimin önemli yayın organlarından biri olan Yeni Devir gazetesinde gençlik sayfaları hazırlar, kültür ve sanat dünyasını takip ederdi.

Kendi ifadesiyle öğrencilik yılları da dahil olmak üzere yaşadığı dönemi “canlı” ve “muhalif” olarak yaşadı. Yıllar sonra o hareketli öğrencilik yıllarını anlattığı kitabına İzmit’te oturduğu Gönül Sokağı’nın adını vermiş. Kitabına isim olarak Gönül Sokağı Baskınları, önsözle birlikte “Temizlikten Suçlu Ev”, “Tekniktekiler”, “Teşdiden Cezalandırılmasına” ve “Gayrettepe’deki Osmanlı Bankası” bölümlerinden oluşuyor.

Yaşadıklarını Anlatıyor

Kitapta 1975 ve doksanlı yılların ortalarına doğru özellikle İslami camiada karşılaştığı ve bizzat başından geçen olayları anlatıyor. Kitap, konusunu her ne kadar yazarın başından geçen olaylardan alıyorsa da 1975 yılından başlayarak Türkiye’nin yirmi yıllık sosyolojik kronolojisini yansıtıyor. 1976 veya 1977’de Ankara Üniversitesi senatosu tarafından üniversitenin bütün bölümleri anarşik olaylardan dolayı kapatıldığında Aydın Aydın o sırada AÜİF Talebe Derneği Başkanıdır. Üniversitenin kapatılması, çıkan öğrenci olayları sebebiyledir. Fakat İlahiyat Fakültesi’nde herhangi bir olay yoktur. Aydın “ilk göz ağrım” dediği bildirisini yazar ve ilk gün Ulus’ta ikinci gün Kızılay Meydanı’nda bizzat dağıtır. Daha sonraki günlerde yayınladığı bu bildiriden dolayı kendisini savcının karşısında bulacaktır. Bildiride İlahiyat Fakültesi’nin hiçbir öğrenci olayı olmamasına rağmen kapatılmasının haksızlık olduğunu ifade etmiştir. Bildiri, Ankara’da olay olmuş, birçok kurum ve kuruluşta gündeme gelmiştir, zira ………………………………………………………………………………………………….

Ahmet Tozal

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?