OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Cesaret Fakirliğin Çocuğudur

Tuğba Coşkuner

Kozmopolit bir ülkeyi iç savaşa sürükleyen ırkçılık gibi kanserli bir düşünceyle ilgili realist bir kurgu romandır, Benim Adım Leon. 1980’lerin başında ve İngiltere’de geçer. Aynı anneden doğan, biri siyah biri beyaz tenli iki kardeşin hikayesi kitap boyunca hüzünlü ve vicdanlara dokunan bir üslupla işlenir. İnsanların renklerine, yaşayış biçimlerine, hayata bakış açılarına, hayallerine, geçmişine önyargıdan arınmış bir şekilde sabır ve sevgiyle bakabilmenin kılavuzudur da diyebiliriz kitap için.

Klasik Batı kültürü gelenekleri, parçalanmış aileler, sorumluluktan azade ebeveynler, ırkçı genellemeler Leon’un hayatının gamdan ve yalnızlıktan imar edilmesine sebep olur. Çok acı ama insanlığın geldiği nokta düşünülürse gayet olağan bir öyküsü vardır onun. Leon’un çektiği sıkıntılar üst üste dizilse Babil Kulesi yanında gecekondu gibi kalacaktır.

Cesur Ama Tecrübesiz

Kendinden küçük ya da büyük aile fertlerine bakmak zorunda olan yaşça ufak kişilere çocuk bakıcılar denir. Leon da o çocuk bakıcılardan biridir ancak çelik gibi iradeye sahiptir. Korkusuzdur çünkü henüz insanların ne kadar vicdansız olabileceğini tecrübe etmemiştir. Leon’un kendisi ve kardeşi gayrimeşru ilişkilerin çocuğudur. Bu yüzden de asgari düzeyde ihtiyaçları dahi karşılanamaz. İşsiz ve psikolojik olarak rahatsız bir anneyle ve henüz yeni doğmuş bir kardeşle baş etmek Leon için oldukça zordur ki zaten işler bir süre sonra çığırından çıkar. Onlardan ayrı düşmek gelecek kötü günlerin sadece habercisidir.

Leon siyahi bir çocuktur. Anlaşılmadığını hissetmesi kalbine herkes için ayrı bir nefret tohumu ekmesine sebep olur. Bunların filizlenmesi ve meyve vermesi için zaten hayat tüm şartları fazlasıyla yerine getiriyordur. Bazı güzel anılar ve insanlar da hayatına değer ama kısa sürelidir. Leon’un evden kaçmasına, hırsızlık yapmasına, takıntılı fikir ve dürtüler geliştirmesine engel olamayacak kadar cılız dokunuşlardır bunlar.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?