OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Çocuklar İçin Kutadgu Bilig

Gökhan Gökçek

Kutadgu Bilig adlı eser, Türklerin İslamlaşma sürecinde, Karahanlı devlet adamlarından Yusuf Has Hacib tarafından kaleme alınmıştır. Hükümdara devleti idare ederken başucu kitaplığı yapacak olan Kutadgu Bilig adlı eserinde Türk bozkır hayatının törelerini ve ahlak ilkelerini konu edinmiştir.

Mesnevi biçiminde yazılmış ve 6645 beyitten oluşan bu eserde dört temel figür/fikir ortaya çıkar: Adalet, Saadet, Akıl ve Akıbet. Bu fikirler dört farklı figür tarafından müşahhas hale getirilerek hükümdara sunulur. İdeal insan ve ideal devlet idaresi, eserin ana temasını oluşturur. Viyana ve Kahire – Fergana’da (biri diğerinin kopyası) olmak üzere eserin aslına dair üç nüsha günümüze ulaşır.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı “Çocuklar İçin Kutadgu Bilig” adlı yeni bir baskıyı yayınladı. Kutadgu Bilig üzerine çalışmalarıyla bilinen Erkan Göksu ve Fatih Akman hocaların yürüttüğü projede, çocuklar için Kutadgu Bilig’ten seçilen hikayeler yer alıyor. Ayrıca çizimlerle de görsel olarak desteklenen eser daha güzel hale gelmiş. Basıldığı günden itibaren teveccüh gören eserin ise en cazip özelliği ücretsiz olması. Dileyen herkes Çocuklar İçin Kutadgu Bilig adlı eseri, Ülkü Ocakları’nın il veya ilçe temsilciliklerinden temin edebilmektedir.

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?