OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Çok Satanlar Çok mu Satıyor?

Hamit Kardaş

Türkiye’de kitap, dergi ve gazete gibi basılı yayınların tirajları öteden beri tartışmalı bir konu olmuştur. Kitap satışları basılı yayınlarla ilgili en önemli sorunların başında geliyor. Özellikle zincir mağazaların artması ve kitapların süpermarketlerde de satılması bu tartışmaları daha da büyütmüştür.

Bazı kitapların çok satanlar listesine gireceği basılmadan belliyken bazıları ise hiç beklenmediği halde bu listeye girebilmektedir. Bu nedenle çok satanlar listeleri sürekli tartışılıyor ve çoğu zaman bu listelere şüpheyle yaklaşılıyor. Dünyada en muteber çok satanlar listesi olarak görülen “The New York Times Best Seller” bile eleştirilerden nasibini alırken bu listenin nasıl oluştuğu da net olarak bilinmiyor.

Aynı Yer, Farklı Çok Satanlar

Zincir mağazaların çok satanlar rafları da çok farklı olabiliyor. Örneğin aynı AVM içerisinde yer alan D&R ve Remzi mağazasının çok satanlar raflarındaki 10’ar kitaptan sadece ikisinin ortak olması neyle açıklanabilir? İki mağaza da aynı AVM’de yer aldığına göre mağazaları farklı eğilimdeki okuyucuların ziyaret ettiğine dair bir iddia doğru olabilir mi?………………..


Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?