OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dertsiz Bir Okuma, Okuma Değildir

1974 yılında Erzurum’da doğdu. 1999 yılında DEÜ İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. 2002 yılında ‘’Nietzsche’nin Post – Modernizme Felsefe Bakımından Etkileri’’ çalışmasını Ahmet Cevizci danışmanlığında yaptı. Yine aynı hocayla 2008 yılında da ‘’Batı Felsefesinin Dekonstrüksiyonuna Yönelik İki Yaklaşım; Heidegger ve Derrida’’ başlıklı doktorasını tamamladı. Halen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Felsefe Tarihi Anabilim Dalında Doçent olarak görev yapan Küçükalp evli ve iki çocuk babasıdır.
Konuşan: Elif Aydemir
Kasım Küçükalp
Bir kitabı okuduğunuz zaman siz o kitapla karşı karşıya kalıyor ve farklı bir dünyaya doğru yol alıyorsunuz. Yazar bile aradan çıkıyor; kitap ve siz kalıyorsunuz.

Okumaktan beklentimiz ne olmalı?

Eğer okumaktan bir kurtuluş bekleniyorsa burada ciddi bir problem var demektir. Yani şöyle düşünülüyor “Bir takım metinler okuyacağız ve metinler bizi kurtaracak.” bu mümkün mü? Okumak tek başına bir çözüm değil. Okumanın öncesinde okumaya hazır hale gelmek gerekiyor. Varlığı, hayatı insanın kendi varlığının anlamını okuması gerekiyor. Bir derdi olması gerekiyor. Dertsiz bir okuma okuma değildir bu anlamıyla. Bir çileye koyulmak  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dekonstrüksiyon çalışmış birisi olarak bizlere dekonstrüktif okumadan bahseder misiniz?

Siz nasıl bir okuma tarzı takip ettiniz?

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?