OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dilleri Farklı, Dertleri Ortak 50 Genç’in Hikayesi

Ayşe Tuğba Silahtar

Dünya üzerindeki 195 farklı ülkede yaşayan 1.8 milyar Müslüman’ın içinden, yaptığı işlerle fark oluşturan 50 genç ile tanıştırıyor Hatice Sarı Tan bizi Küresel Dertliler Korosu kitabında. Bir seri söyleşi çalışması olan bu kitaptaki insanların en önemli ortak özelliği diğer insanların dertleri ile dertlenmeleri.

Kimisi Müslüman topraklarda doğmuş, kimisi İslamiyet’i sonradan tanıyıp Müslüman olmuş bu 50 genç, insanlığa hizmet noktasında bize örnek oluyorlar. Hatice Sarı Tan tam burada bize çok güzel bir rehber sunuyor. Çoğunluğun Müslüman olduğu ve savaşın ortasında olmayan bir ülkede doğmuş ve yaşıyor olan bizlerin aksine, Müslümanca yaşamanın bile cihat sayılabileceği yerlerde bu gençler, hepimize nasıl daha fazlasının yapılabileceğini gösteriyorlar.

Onlarca Farklı ve İlginç Proje Kitapta

Rusya’daki Müslümanlar için ajanda olarak kullanılabilen telefon uygulamaları yapanlardan tutun da, insanların bakış açılarını değiştirmek için Kanada’da “Ben bir Müslüman’ım ve bu beni iyi birisi yapıyor” diye bağıran Asmaa’ya kadar pek çok projeden bahsediliyor.

Fransa’da İslami Rönesans için çalışan El Seed, Paris’te kenar mahallelerde duvarlara kaligrafik grafitiler çizerek başlamış bu işe. En dikkat çeken eseri ise Tunus’ta Jara Camii’nin minaresine çizdiği Hucurât Suresinin 13. ayeti. Zira bir caminin duvarını süslemek için “yazılabilecek en güzel şey bir Kur’an ayetiydi” diyor El Seed bu seçimini anlatırken.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz.

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?