OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Diriliş’in Ruhunu Mekânlar Verir

Duran Boz, Maraş’ı sanat, edebiyat, fikir ve düşünceden yana mayalayan bir isim. Dergiler çıkararak, biyografiler yazarak, sempozyumlar düzenlenmesine öncülük ederek ve hikâyesi Mekân Hikâyeleri’nde Recep Şükrü Güngör tarafından kaleme alınan Kıraathane programlarıyla “okuma”nın çağrışımını insandan yana çoğaltmaya yıllardır devam ediyor Maraş’ta. Editörlüğünü yaptığı Okuma Hikâyeleri, Yazma Hikâyeleri kitaplarından sonra, bu kez de editörlüğünü Köksal Alver ile birlikte yaptığı Mekân Hikâyeleri’ni çıkardı.

Biz de bu vesileyle Maraş’ın Duran Hocası ile konuştuk.

Konuşan: Fatih Demirdöğen

Neden Mekân Hikâyeleri?

İnsan bir mekâna doğar, kişiliği de içine doğduğu bu mekânın ruhuyla yoğrulur. Bir zamana ve bir mekâna doğmuş olmakla insan, bir dünyaya da gözlerini açmış oluyor. Kişinin üzerinde yoğun bir biçimde etkisini gösteren mekân aynı zamanda şahsiyetini belirginleştirme noktasında da ona bir ruh verir.

Hafızanın kurulması, şahsiyetin yetkinleşmesi ve sağlıklı bir bireyin ortaya çıkması için mutlak surette bir mekâna ihtiyaç olduğu noktasından hareketle Mekân Hikâyeleri adlandırmasını uygun bulduk. Aynı zamanda insanın bir birey olarak yazdığı, oluşturduğu ve ölüm sonrası hayatında önüne konulacak olan bir hikâyesi vardır ki bu da doğrudan doğruya bir mekâna ve bir zamana ilişir. Önüne konulan hikâyesini okuyabilenlere aşk olsun. Eyvahlar olsun yazdığı hikâyesini okuyamayanlara.

Kitaba bir yönü ile bir dönemin fikir, düşünce, sanat, edebiyat ve yol gösterici sembol şahsiyetlerinin de anlatıldığı belgesel bir kitap diyebilir miyiz?

Mekân Hikâyeleri, son yılların sanat, edebiyat ve düşünce mekânlarının ve bu mekânların ruhunu mayalayan şahsiyetlerin eylemlerinin ortaya konulduğu bir kitaptır. Nurettin Topçu’nun Hareket’inden Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu’suna, Sezai Karakoç’un Diriliş’ine, Nuri Pakdil’in Edebiyat’ına, Mavera’ya, Yedi İklim ve Hece gibi dergilere ve bu dergilere omuz verenlerin hayatlarının, kavgalarının, düşüncelerinin dip akıntılarını yeni kuşakların önüne koymaya çalışan ……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?