OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dünyada Çok Okunanlar

 

Çin

The Fault in Our Stars (Yıldızlarımızdaki Kusurlar): Hikâyeci Zhang Jiajia tarafından yazılan kitap, gençlerin kısa hayat hikâyelerine değinen bir Gençlik Edebiyatı kitabı. Kitap Çin’de 400 milyondan fazla kişi tarafından okundu.

The Science of Willpower (İradeyi Yönetme İlmi): Stanford Üniversitesi’nden Psikolog Kelly McGonigal’in kaleme aldığı kitap, Çin’de Amerika’dan daha çok basıldı. Şangay Bilim ve Teknoloji Yayınevi’nden Wei Xiaofeng, batı kaynaklı kitapların Çin’de iş ve teknoloji alanında yeni bir okuma akımı oluşturduğunu belirtiyor.

Mısır

Azâzil, Yusuf Zeydân, 2008: Eser, Miladi 5. asırda Kilise papazları arasında yaşanan entrika ve sürtüşmelerin yanısıra, mensupları tükenmek üzere olan putperestlik ile yeni Hristiyanlık dini mensupları arasındaki çatışmaları içeriyor.

İki Saray Arasında (Beyne’l-Kasreyn), Necip Mahfuz, 2008: Mısırlı yazarın Kahire Üçlemesi adlı roman dizisinin ilk kitabıdır. 1. Dünya savaşından 1952’deki Nasır dabesine kadar gelen üç kuşağı anlatmaktadır.

Brezilya

Tanrı Ateşinin Çocukları (Children of God’s Fire), Robert Edgar Conrad, 2000: Brezilya’nın Siyah kölelerinin hikâyelerini anlatan belgesel tadında bir kitaptır.

Zor Topraklar (The Violent Land), Jorge Amado, 1943: 1920’deki kakao savaşlarını epik bir üslupla ele alan aşk ve cinayet hikâyesidir. İki büyük Brezilya ailesi arasında geçen güç ve zenginlik mücadelesini anlatmaktadır.

Rusya

Day of the Oprichnik (Oprichnik Günü), Vladimir Sorokin, 2006: Geç sovyet kurgu türünün yaratıcı yazarlarından olan Sorokin, bu kitabında 2028 yılının Moskovasını anlatıyor. Sorokin’in romanı sosyal çöküntünün eşiğine gelmiş bir ulusun sürüklendiği şiddet sarmalını işliyor.

Sukhanov’un Rüya Gibi Hayatı (The Dream Life of Sukhanov), Olga Grushin, 2005: Grushin’in bu çarpıcı eseri fırtınalı politik bir iklimde ülkesini satan Anatoly Sukhanov’un ihanetini işliyor.

Almanya

Eski Toprak (Altes Land), Dörte Hansen, 2015: 1945 yılında 5 yaşındaki Vera’nın annesiyle birlikte doğu Prusya’dan Kuzey Almanya’ya yani Eski Topraka göç etmesini konu ediniyor.

Devlerin Düşüşü (Fall of Giants), Ken Follett, 2012: Birinci dünya savaşını yaşayan 5 ailenin hikâyesini, Rusya devrimini ve kadınların oy hakkını epik bir üslupla ele alan tarihî bir roman.

Malezya

Gece Sisleri Bahçesi (The Garden of Evening Mists), Tan Twan Eng, 2012: 1951’de Malezya’da geçen hikâye, Japon savaş kampında zulüm gördükten sonra yalnız ve yaralı olarak hayatta kalmış olan Yun Ling Teoh’un, Malezya’da bir Japon çay çiftliğinde savaş kampında ölen kız kardeşi anısına bir bahçe oluşturmasını işlemektedir.

Etiyopya

Kültür ve Ritüellerle Etiyopya’nın Tarihini Yeniden Düşünmek (Rethinking The Anthropology of Ethiopia Through Culture and Ritual), J. Abbink, 2016: Kitap Etiyopya’nın kültür tarihini, Etiyopya’da göçleri konu ediniyor.

 

 

Etiketler
Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?