OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitap Haberleri

Ayşe Tuğba Silahtar

GÜNEY AFRİKA

Engelliler İçin Daha Kolay Ulaşılabilir Kitaplar

Bugün Güney Afrika üniversitelerinde okuyan binlerce engelli var ve dünya çapında engelli insanlar “kitap kıtlığı” olarak tanımlanan şeyle savaşıyor. Gelişmiş ülkelerdeki kitaplar ve eğitim materyalleri gibi eserlerin %10’undan azı ve gelişmekte olan ülkelerdeki eserlerin %1’inden daha azı Braille, büyük harflerle baskı veya sesli kitap gibi engelliler için erişilebilir formatlarda yayınlanıyor.

Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Afrika’nın Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’dan kanun olma imzasını bekleyen yeni “Telif Hakkı Yasası” bu sorunu çözmeye çalışıyor. Görme engelli kişiler için özel olarak uyarlanmış kitapların üretimini ve uluslararası transferini kolaylaştırıyor ve bunu, geleneksel telif hakkı yasasına bir dizi sınırlama ve istisnalar getirerek yapıyor. Bunun ülkemizde de gündeme gelmesi gerekiyor.

GALLER

Yazarından Kiralık Yazarlık Evi

Stephen King’in Galler Maine’de bulunan evi, ilham bulmak isteyen yazarlar için bir inziva merkezi olarak yeniden açılıyor. Bina, King’in arşivine de ev sahipliği yapacak ve arşiv randevu üzerine ziyarete açık şekilde korunacak.

Evin kendisi ise tek seferde beş adete kadar yazarı ağırlayacak şekilde düzenleniyor, yazarların evde olduğu zamanlarda ise King ailesinden insanlar onları rahatsız etmeyecekler.

MALEZYA/GÜRCİSTAN

Dünya Kitap Başkentleri

Geçtiğimiz sene UNESCO, 2020 Dünya Kitap Başkenti olarak Kuala Lumpur’u seçmişti. Yapılan açıklamaya göre bu seçimin nedeni, “Kuala Lumpur’un kapsayıcı eğitime, bilgiye dayalı bir toplumun gelişmesine ve şehir nüfusunun tüm bölümleri için erişilebilir okumaya odaklanması” idi.

Malezya’nın 2020 için seçtiği program başlığı ise “Kuala Lumpur Baca: Okumayı Önemsemek” Odaklandığı konular da her biçimde okuma, dijital erişebilirlik, kitap endüstrisi altyapısının kuvvetlenmesi ve çocukların okuyarak güçlenmesi. Özellikle şu sloganı çok sevdik: “Okuyan bir şehir umursayan bir şehirdir.”

Birkaç hafta önce açıklanan 2021 Dünya Kitap Başkenti’nden de bahsetmeden geçmeyelim. 2021’de Kitap Başkenti “Yani şimdi senin sıradaki kitabın …?” sloganı ile komşumuz Gürcistan’ın Tiflis şehrinde olacak.

TÜRKİYE

Trendeki Yabancı

Türkiye’nin ilk öykü aplikasyonu “Trendeki Yabancı” okuyucusu ile buluştu. Dergi mantığı ile hareket eden uygulamada her sayıda 20 öykü yayınlanacak, aboneleri indirdikleri içerikleri çevrimdışı olarak da okuyabilecekler.

Genç ve yetenekli yazarlardan da öykü kabul eden uygulama, gönderilen metinleri yayın kurulundan geçirerek dergiye alıp almayacağına karar veriyor. Can Yayınları tarafından okuyucusuna sunulan Trendeki Yabancı gibi yeni uygulamalar ve denemeler, umuyoruz ki dergicilik kültürünü muhafaza etmemiz için alternatif çözümler sunacak.

Yazının tamamını Okur’un 12. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/2kuIOqy

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?