OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dünyadan Kitap Haberleri

Ayşe Tuğba Silahtar

FRANSA

Bu Festivalde Kitaplar Filmlere Dönüşüyor

Fransa’da düzenlenen Cannes Film Festivali’nde bu sene, Frankfurter Buchmesse (Frankfurt’ta düzenlenen uluslararası kitap fuarı), Fransa programının ilk adımını attı ve altı ülkeden sekiz yayıncı için bir tur düzenledi. Bu yılki konuk ülkelerin arasında Norveç ve Kanada da vardı. Bu turda yayıncılar ve üreticiler arasında birebir toplantılar için “Shoot the Book” adıyla bir tanıtım oturumu ve bir ağ oluşturma etkinliği gerçekleşti. Bu etkinlikler çerçevesinde amaçlanan ise yayıncılar ve yazarları yapımcılar ile tanıştırarak kitapların filmlere dönüştürülmesine yardımcı olmak.

Frankfurter Buchmesse’in başkanı ve CEO’su olan Juergen Boos yaptıklarını “Amacımız, yayıncı ve yazarlarla ilgili uluslararası farkındalığı artırmak, kitaplarının film endüstrisinde dikkat çekmesini sağlamak.” olarak açıkladı. Shoot the Book 2014 yılından beri Cannes Film Festivali’nin bir parçası ve geçtiğimiz yıllarda Los Angeles ve Şanghay gibi farklı şehirlere de yayılmış.

GÜNEY AFRİKA

Kurgu Dışı Kitaplara İlgi

Güney Afrika’da insanların dikkatini çeken ve ses getiren haberler arasında genellikle yeni çıkan kitaplar bulunmuyor. Ancak tartışmalı bir konu, bir kitap lansmanındaki protestolar, aksamalar ve kitap yakma tehditleri gibi olaylar bir kitabı manşetlere taşıyabiliyor.

Aynen tarif ettiğimiz gibi istisna bir durum gazeteci Pieter-Louis Myburgh’un son kitabıyla yaşandı. Gangster State adıyla basılan kitap Afrika Ulusal Kongresi (African National Congress – ANC) Genel Sekreteri Ace Magashule’in şüpheli işlerle uğraştığını iddia ediyor ve yönetim partinin en etkili pozisyonlarından birine nasıl yükseldiğini anlatıyor. Kitap içeriği nedeniyle hem onu destekleyen hem de karşı çıkan birçokkişinin çeşitli yorumlar yapmasına neden oldu. Bu durum bir ilk de değildi üstelik, daha önceleri de yolsuzlukları anlatan siyasal bağlantılı kitaplar Güney Afrika’da yoğun ilgi görmüştü.

ÇİN

1200 Yıllık Taş Tablet Bulundu

Çin’in Hebei eyaletinde Tang Hanedanlığı’ndan (618-907) kalma bir taş tablet bulundu. İmparator Dezong dönemine ait olduğu düşünülen tablet yaklaşık 1225 yıllık.

Taş tablette o zamanki idari kurallar ve bölümlerin yanı sıra memleketi Songtai köyünde bulunan Tang Hanedanı’nın başbakanı Song Jing’in hikayesi de anlatılıyor. Başbakan Song Çin tarihinin altın çağlarından biri olan Kaiyuan Dönemi’nde İmparator Xuanzong’a yardım etmiş. Çin Kültürel Miras İdaresi Başkanı Yao Yajie, bu tabletin araştırmacılara önemli bir kaynak oluşturduğunu söyledi.

Yazının tamamını Okur’un 11. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/2kuIOqy

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?