OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Düşünür ve Devlet Adamı Aliya İzzetbegoviç

İbrahim Demirci

Hece yayınlarının 456. kitabı Düşünür ve Devlet Adamı Aliya İzzetbegoviç, iki yazarın ortak çalışması. İlki Fikret Muslimoviç, 1948 doğumlu; ikincisi Selmo Cikotiç, 1964 doğumlu. İkisi de köy kökenli, ikisi de Yugoslavya Millî Ordusu JNA’nın çeşitli birimlerinde askerlik, komutanlık ve yöneticilik gibi görevlerde bulunmuşlar. İkisi de Boşnakların varoluş ve bağımsızlık mücadelesine katılmayı seçmiş ve bu süreçte çeşitli görevler üstlenmişler. Bu bilgileri, kitabın başında yer alan kısa biyografilerinden öğreniyoruz. Selmo Cikotiç’in biyografisinde “Evli ve iki çocuk babasıdır.” cümlesini görünce ister istemez Fikret Muslimoviç’in medenî durumunu merak ettim. Acaba o evlenmedi mi? Evlendiyse çocukları var mı? Yayıncılar biyografik bilgilerin içeriği ve sınırları konusunda birtakım ölçüler belirleyip bu ölçülere uysalar fena olmaz.

Diğer Kitapları da Çevrilmeli

Fikret Muslimoviç çok sayıda kitaba da imza atmış. Bunlardan biri olan Savaş Argümanları ve Anıları, iki kitaptan oluşuyormuş. Bu eser de dilimize kazandırılmalı bence. Düşünür ve Devlet Adamı Aliya İzzetbegoviç’i Boşnakçadan Türkçeye çeviren Dzenita Özgüner, Muslimoviç’in anılarını da çevirse ne iyi olur!

Kitabın yazarları Aliya’yı anlatırken -gereğinden çok- nesnel ve bilimsel davranmışlar. “Giriş” in ilk paragrafı şöyle: “Uluslararası kabul görmüş Bosna Hersek devletinin ilk başkanı olan Aliya İzzetbegoviç, özgürlük, demokrasi, adalet, ahlak, maneviyat ve diğer evrensel iyilik değerleri lehine olan gerçek bir düşünür olmanın yanı sıra bu konularda şimdiki ve gelecek nesiller için arkasında çok değerli entelektüel miras bırakmıştır (s. 15). Son paragrafta bu mirasın başka yönlerine ilişkin çalışmaların süreceğini belirtmiş olmaları sevindirici bir durum.

Akademi üyesi Ferid Muhiç tarafından yazılan uzunca önsöz (s. 19-33), hayli ilginç ve öğretici. Toplum önderlerine “yüceltici” veya “aşağılayıcı” yaklaşımların sakıncalarına dikkat çekiyor ki bu son derece önemli bir uyarıdır. Ferid Muhiç’in Hegel’den ödünç aldığı “uşak perspektifi”ne ilişkin yorumları ve “Salieri sendromu” dediği hastalıklı yaklaşım hakkındaki değerlendirmeleri de zihin açıcı.

Yazının tamamını Okur’un 5. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?