Genel / Yazılar

e-İmtihanın da Sonu Yok

Share this post
Yazarın giriş kısmında samimi bir dil kullanarak yaşadığı bir andan bahsetmesi, kapıda misafirini güler yüz ve tatlı dille “hoş geldiniz” diyerek içeriye buyur eden ev sahibesi izlenimi verdi.

Kitabı internet ortamında gördüğümde ilk fırsatta temin etmeyi düşünürken akşam eşim elinde bu kitapla geldi; hem şaşırdım hem sevindim. Hemen okumaya başladım. Kitabın ismi ilk etapta çok “düz” gelmesine rağmen ilgimi çekmeyi başarmıştı. Nazife Şişman’ın gündelik hayatın sosyolojisi ile ilgilenmesi ve çalışmalarının takipçisi olmam buna sebepti belki de.

Yazarın giriş kısmında samimi bir dil kullanarak yaşadığı bir andan bahsetmesi, kapıda misafirini güler yüz ve tatlı dille “hoş geldiniz” diyerek içeriye buyur eden ev sahibesi izlenimi verdi. Biz de hoş bulmuştuk ki, ders aralarında öğretmenler odasındaki “gündelik hayat muhabbetleri” yerine “gündelik hayat sosyolojisi” içeren bu kitapta misafir olduk.

Hem Teori Hem Pratik

Üç bölümden oluşan kitapta makalelere genelde sıcak bir giriş yapmış ve ardından kavramsal çerçeveyi çizmiş Nazife Şişman. Sosyal medya kullanıcılarının yaşadığı durumları, ruh hallerini, gönüllü olarak düştükleri “ağ”ları son derece yalın bir dille aktardıktan sonra çeşitli sosyolog ve iletişimcilerin kuramları ile bilim dünyasındaki karşılığını vermiş. Konuları bu şekilde işlemesi kitabı şahsi bakışın kısırlığından kurtarmış. Vakalara adını koyan saha uzmanlarının tespitlerini barındırması  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ayşe Yazıcılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Önerilen Yazılar

Tarihsel ve Sosyolojik Bilinç Tarihi Bir Tekerrür Olmaktan Çıkarabilir