OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Eğitimciler Buraya

Ahmet Faruk Dursun

Sınav sistemine dair problemlerin Türkiye gündemini tekrar meşgul etmesi ile birlikte eğitim meselesi yeniden tartışma konusu oldu. Eğitim uzmanları, psikologlar, akademisyenler, araştırmacılar enine boyuna bu konuyu farklı açılardan konuşurken çeşitli kaynaklara referans veriyor. Biz de bu tartışmalara bir katkı yapmak niyeti ile genç eğitimciler ve bu alanda okuma yapmak isteyen herkes için 10 kitaptan oluşan bir liste hazırladık. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz:

Önce Öğrencini Tanı

Çocuğun Keşfi, Maria Montessori, Müt: Okhan Gündüz, Kaknüs Yayınları, 384 sayfa, 1. Baskı Nisan 2016

Çocuklarımız bizim geleceğimiz, umudumuz, hayallerimiz, en kıymetli sermayemiz. Alışılagelmiş bu ifadelerin arkasında çok büyük bir hakikat var. Nüfusumuzun %28’ini oluşturan bu 23 milyon taze dimağı yaşadığımız yüzyılın tehlikelerine karşı koruyup yine onun olanaklarından en güzel şekilde faydalanarak yetiştirmek hepimizin ortak gayesi. Bu tehlikelerin ve imkanların az çok farkındayız. Peki çocuklarımızın farkında mıyız? Onların dünyasını ne kadar tanıyoruz? Pedagoji literatüründe önemli bir yere sahip Monterossi’nin Çocuğun Keşfi kitabı çocukların dünyasını ehil bir gözden tanımak isteyen herkes için başvurulması gereken kıymetli bir eser.

Bir Medeniyet Meselesi Olarak Maarif

Türkiye’nin Maarif Davası, Nurettin Topçu, Dergâh Yayınları, 203 sayfa, 20. Baskı Temmuz 2016

İdeal eğitim modeli nasıl olmalıdır? Öğrenciler nasıl zihni bunalımlar içinde kayboluyor? Bugünkü eğitim sorunlarımızın temelleri nelerdir? Türkiye’nin Maarif Davası, eğitimi sadece bugünü ile değil, “bir medeniyet meselesi” olarak buhranlarımız içinde ele alıyor. Daha önce pek çok makaleye, incelemeye ve konferansa konu olan değerli mütefekkirimiz Nurettin Topçu’nun eğitim üzerine düşüncelerinin bir araya geldiği kitap, bilhassa “Muallim”, “Muallimin Mesuliyetleri” bölümleriyle yazarın meslektaşı olan öğretmenler için önemli bir yol haritası çiziyor.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz:  http://www.kitapyurdu.com/yayinevi/okur-kitap-dergisi/8585.html

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?