OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Elektronik Kitapların Berbat Olmasının 9 Nedeni

Kitabevleri orada bulunduğunuz için kendinizi mutlu hissettiğiniz yerler arasında, ama tabi ki bunun en büyük nedeni kitaplar.

Görünen o ki Batı kültürü elektronik kitapların (e-book) ortaya çıkışı ile yok olmayacak. Bu teori 2007 yılında Amazon Kindle elektronik okuyucuları (e-reader) tanıttığı zaman ortaya atılmıştı. Güzel ve eski kütüphanelerin artık kullanılmayacağına ve evlerimizin yıpranmış kitapların olmadığı az eşyalı hapishaneler haline geleceğine yönelik korkuların ise yersiz olduğu artık kabul edilebilir bir gerçek.

Elektronik kitapların satışlarının geçtiğimiz yıla oranla %17 düşmüş olması (bu elektronik kitapların 2011 yılından beri gördüğü en düşük satış oranı), elektronik kitaplara duyduğumuz sevginin giderek azaldığını gösteriyor. Aksine basılı kitaplar da son 5 yılın en yüksek satış rakamlarına ulaşmış halde.

Elektronik kitaplara başlangıçta duyulan aşırı ilginin normal seviyelere inmesi bir sürpriz değil. Yararlı oldukları doğru, bu nedenle de tamamen yok olmaları pek mümkün değil. Örneğin, elektronik okuyucular çok hafif olduklarından tatillerde taşımaya müsaitler, ayrıca insanlara istedikleri zaman bir kitabı indirip okumaya başlama imkanı tanıyorlar. Bende de hem içinde her çeşit kitabın bulunduğu bir elektronik okuyucu, hem de bütün o kitapların geleneksel, basılmış halleri bulunuyor. Ancak, aradan birkaç yıl geçtikten sonra anlıyorum ki gerçek kitaplar hala diğerlerinden üstünler. İşte 9 nedeni:

…………………………………………………………………………………………………….

Charlotte Runcie
Mütercim: Ayşe Tuğba Silahtar

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?