OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Emanet Bekçileri: Sahaflar

Ya müellif ya kitap ya da muhtelif bir mevzudur konuşulan. Muhakkak vardır sahafın söyleyecekleri, nitekim tüccar değildir o.

Kitaplara meftûnuz! Az veya çok, bazen ya da her dem, sırayla yâhut birkaçını aynı anda; elbette hepimiz okuyoruz. Kiminin ilk işidir kitabına tarih atmak, zamanı durdurmak istercesine. Kimi bir bir çizer cümlelerin altını, zihnine kazır gibi. Kiminin hassasiyetinden, okundum demeye bin şahit ister kitap. Kimi okur da konuşur kitabıyla, üzerine yazdığı her notla. Muhatap aldığı müellif midir yoksa kendisi mi, bilinmez. Lâkin o küçük notların değerine paha biçilemeyeceği kesin.

Okunduktan sonra elden çıkmış/çıkarılmış her kitap artık ‘ikinci el’ sıfatındadır ve şanslıysa yeri; loş ışıklı, hoş müzikli, kitap kokulu bir sahaf dükkanı olacaktır. Kitap sevgisinin de ‘en’leri varsa şâyet bunu sahaflara bırakmak gerekir. Biz meftûnsak, onlar mecnun gibi bağlıdır kitaplara. Ömrünü buna adamış olmanın başka izâhı herhalde mümkün değildir.

Market Kasiyeri ile Kitap Üzerine Konuşmak

‘Birinci el’ dediğimiz, yeni basılmış kitapları temin etmek için birçok seçeneğimiz var bugün. En basiti, tek tıkla kapımızda beliriyor siparişlerimiz artık. Popüler kitap mağazaları, kırtasiyeler ve hatta süper marketlerde bile rastlıyoruz kitaplara. Fakat hiçbirinde ne tarihe, ne de altı çizili bir cümleye rastlamıyoruz. Daha da kötüsü, market kasiyeriyle kitap üzerine bir iki kelâm edemiyoruz. Meyve seçer gibi edindiğimiz kitapları poşete koyup yol alıyoruz.

Tam da bu noktada gözler önüne seriliyor; bir sahafla içilen çayın, o kısacık muhabbetin kıymeti harbiyesi. Ya müellif ya kitap ya da muhtelif bir mevzudur konuşulan. Muhakkak vardır sahafın söyleyecekleri, nitekim tüccar değildir o. Sıradan bir alışverişten fazlası olarak, kitabı ‘ürün’ sınıfından çıkarıp hakkı olan değeri kendisine geri …………………………………………………………………………………………………..

Fatma Özkaya

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?