OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Filmi Çekilen Kitaplar

Uzun Hikaye

IMDb puanı: 7,7

Türk edebiyatının yaşayan en iyi hikâyecisi Mustafa Kutlu’nun kaleme aldığı Uzun Hikaye, yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı aynı adlı filmle 2012 yılında sinemaya uyarlanmış ve herkes tarafından sevilmişti.

Uzun Hikâye, 1940’lı yıllarda Bulgaristan’dan göç eden Ali ile oğlunun yaşadıklarını hikaye ediyor. Bulgaryalı Ali, dedesiyle Bulgaristan’dan İstanbul’a gelmiş bir muhacirdir. Ali, Münire isimli kıza âşık olur ve Münire’nin ailesi kızı vermeyince genç adam Münire’yi kaçırır. İkili, Anadolu’nun çeşitli kasabalarında tren istasyonlarında yaşamaya başlar. Ali ve Münire yoksul bir hayat sürseler de mutludurlar. Ali daktilo kullanmayı bildiği için kâtiplikle uğraşır. Bulundukları kasabalarda haksızlıklara karşı geldiği için sık sık işinden kovulur. Ali kovulunca ailesi ile birlikte başka bir kasabaya gider ve burada yeniden hayatını kurar. Eşi Münire oğlunu dünyaya getirirken vefat eder ve hikaye baba-oğul arasında devam eder.

İyiliğe,güzelliğe, yardıma, öğrenmeye, umuda, tutumlu olmaya, güzel yuva kurmaya, iyi babalığa ve anneliğe dair ufuklar açar zihnimizde Uzun Hikaye. Hayatta doğru bildiğini dik durarak, adaleti gözeterek anlatan bir adam görürüz Ali’ye baktığımızda. Uzun Hikaye filminin gerçekte bize ne söylediğini, ne anlatmak istediğini merak ediyorsanız eğer hemen gidip İsyan Ahlakı’nı okumalısınız. Öncesinde tabii Uzun Hikaye’yi okumuş olduğunuzu varsayıyorum.

Kenan İmirzalıoğlu (Ali) ile Tuğçe Kazaz’ın (Minure) başrollerini paylaştığı Uzun Hikaye filmi, kitaptan filme uyarlanıp güzel kalmayı başaran nadir eserlerden bir tanesi.

Umudunu Kaybetme 

(The Pursuit of Happyness)

IMDb puanı: 8,0

Umudunu Kaybetme, Gabriele Muccino’nun yönetmenliğini üstlendiği Steven Conrad’ın yine Umudunu Kaybetme adını taşıyan kitabına bağlı kalarak senaryosunu hazırladığı, gerçek hayat hikâyesinden yola çıkılarak yapılmış sımsıcak bir film. Will Smith’in kendi oğlu Jaden Smith ile başrolünü paylaştığı film birçok ödüle de aday gösterildi.

Yaşadığı maddi zorluklar karşısında Chris’in (Will Smith) eşi (Thandie Newton) bu duruma daha fazla dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder. Parası olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder. Oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güven karşısında önüne çıkan tüm engelleri aşar. Kendi becerilerini kullanarak iyi bir iş bulur ve yeniden hayata tutunmaya çalışır.

Abdullah Güner
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?