OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Gemiler ve Yükler

Ayşegül Genç

Amerikalı yazar Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick 19. yüzyıl balina avcılığının hikâyesini anlatmaktadır. Kaybettiği bacağının intikamını dev beyaz bir balinadan almak isteyen Kaptan Ahab’ın ve dünyanın dört bir yanından gelip bu gemide macera arayan farklı karakterlerdeki tayfaların hikâyesidir.

Moby Dick üzerine pek çok yazı yazıldı, övüldü, eleştirildi, tiyatro oyunlarına ve sinemalara uyarlandı. Ana fikri ve karakterlerin orijinalliği sevilse de bugünkü okuyucu hep aynı durumdan şikâyetçi oldu. Balinalar hakkında çok fazla ayrıntılı bilgi var ve bu bilgiler okurken insanı yoruyor, yavaşlatıyor, ana hikâyeden koparıyor.

Bu, bugünkü okurun şikâyetidir. Geçmişte Moby Dick’in keşfedilip çok okunduğu zamanlarda bu durum bilgiye ulaşmak adına basamak olarak görülmüş, bu kadar bilgi okuyucuyu cezbetmiştir. Bir tıkla bilginin her çeşidinin önümüze serildiği bu yüzyılda ise bilgiden ziyade mana ve zekanın iç içe geçmesi okuyucuyu daha cezbeder hale getirmiştir.

Moby Dick, Beyaz Balina, Herman Melville, Müt: Sabahattin Eyüboğlu, Mina Urgan, Yapı Kredi Yay., 736 sayfa, 8. Baskı Aralık 2016

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz.

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?