OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Gençler Kendi Tarzını Oluştursun

Ötüken Yayınları Görsel Yönetmeni Zafer Yılmaz

1978 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Ailem 1975 yılında İstanbul’a gelmişler ve halen İstanbul’da ikamet ediyoruz. İlkokul, ortaokul ve liseyi yine İstanbul’da okudum. Liseyi bitirdikten sonra tabii ki “ne olacağım” sorusunu herkes gibi ben de kendime soruyordum. Fakat bu sorunun cevabı üniversite sonrasında olmayacaktı çünkü üniversite okumak gibi bir niyetim yoktu. El yeteneğim vardı. Hatta daha 10 yaşında limon kasalarından birebir boyutta araba yaptım fakat onu götürecek motoru yapamayacağımı anlayınca oturup ağlamıştım. Mesleğimin başlangıcına ilk adımı 1998 yılında Ortadoğu gazetesinde attım. Sayfa tasarımcısı olarak çalıştım. Gazete tecrübem Öncü gazetesi, Sabah, Akşam ve nihayet Yenişafak gazetesiyle son buldu.

2004 yılında bir reklam ajansında çalışmaya başladım. Sanki biraz daha yaklaşıyor gibiydim aradığım şeye. 7 senelik reklam ajansı maceramdan sonra işte aradığım şeyi buldum: 2012 yılında Ötüken Neşriyat’ta sanat yönetmeni olarak işe başladım. Evliyim 2 yaşında bir erkek çocuğumuz var.

Konuşan: Yusuf Temizcan

Şimdiye kadar ne kadar kitap kapağı tasarlamışsınızdır?

Geçenler yayınevimizin kataloğunu yenilerken bu soru benim de kafama takıldı ve göz kararı sayayım dedim. Sanırım 400 civarında.

Maşallah. Sizin hazırlamadığınız ve kapağını çok beğendiğiniz 3 kitap ismi söyler misiniz?

Underground, Yalnızlık Kederi, The Flame Alphabert

Bir kitap kapağını tasarlamak ortalama ne kadar vaktinizi alıyor?

Kapağı yapma aşamasında bir çok etken bu zaman kavramının değişmesine yol açıyor. Kitabın içeriği, sizin kitaba bakış açınız, okuyucunun kapakla içeriği algılaması, materyaller gibi etkenler sizin zamanla olan yarışınızın süresini belli ediyor. Bu kimi zaman 1 saat, kimi zaman ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Tasarım, kitabın satışında ne kadar etkili sizce? Kapağı özensiz yazılmış ama yazarın ismi nedeniyle çok satan epeyce kitap var.

Türkiye’den ve yurtdışından ilgiyle takip ettiğiniz tasarımcılar var mı? Kimler?

Tasarımını yaptığınız kitabı okur musunuz, yoksa editörlerden aldığınız bilgi yeterli olur mu?

İlham kaynağınız nelerdir?

İlgiyle takip ettiğiniz tasarım siteleri var mı?

Evinizde ortalama kaç kitap vardır? Çok kitap okur musunuz?

Bu alanda pişmek isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?