OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Gökkuşağına Aralanan Kapı

Tuğba Coşkuner

Eğer bir yerlerde annesiz ve babasız kalmış iki kardeş varsa bilin ki dünyadaki tüm kötülükler onların başına gelmek için sıraya girmiştir ve o iki kardeş ne kadar küçük olurlarsa olsunlar kocaman birer kadın veya adam olmaya çoktan başlamışlardır bile. Bir çocuk annesiz, babasız ve aç bir şekilde büyüdüğü yerden Bataklık Köyü’ne doğru yola çıkmışsa memleketinden ziyade çocukluğundan fersah fersah uzaktır artık.

Çünkü böyle bir çocuğun ağaç kabuklarından kayıklar yapmasını engelleyebilirsiniz. Ağaç kabuğundan yaptığı o kayığa yalıçapkınının mavi bir tüyünü yelken olarak takmasını da engelleyebilirsiniz. Ağaç dallarından tıslayan düdükler oymasını ve yine o ağacın tahtalarından tepelerin yamaçlarına kulübeler inşa etmesini engelleyebilirsiniz. O kulübeler arasında saklambaç oynamasını da engelleyebilirsiniz. O çocuğun gökkuşağından mamur kadife yumuşaklığındaki yüreğini bir ahır faresinin grisine çevirebilirsiniz.

Çocuğun Kalbindeki Yaşama Sevinci

Annesiz, babasız ve aç kalmış bir çocuğun kantaron rengi minik yaban çiçekleri toplamasını engelleyebilirsiniz. O yaban çiçeklerinden, istese tüm dünyayı sığdırabileceği kucaklarına demet ya da ipek saçlarına taç yapmasını da engelleyebilirsiniz. Yemek masasının altına, sofra bezinin içine oturup kardeşine masallar anlatmasını engelleyebilirsiniz. Çayırlarda geniş yapraklardan yeşil çadırlar kurmasını engelleyebilirsiniz. Ateş böceklerini kavanoza doldurmasını da engelleyebilirsiniz. Bir patikadan aşağıya zikzaklar çizerek yuvarlanması engelleyebilirsiniz. Karanlık bir yarıktaki tilki yuvasını incelemesini engelleyebilirsiniz. Bataklıkta nilüfer yüzdürmesini engelleyebilirsiniz. Bembeyaz çiçeklerle yüklü bir kiraz dalını görmesini engelleyebilirsiniz. Güneşin ışıklarıyla parlayan su çarkları yapmasını engelleyebilirsiniz.

Yazının tamamını Okur’un 7. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?