OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Gözün Gördükleri

Görmek, insanoğlunda en son gelişen duyudur. Maalesef göz çok kısa bir zaman sonrasında diğer tüm duyuları ele geçirir. Gözün iktidarı böyle başlar. Zamanla da gözün gördüğünün tek gerçek ve hakikat olduğu zannına kapılırız.

“Cennetin Rengi” filmini izleyenler birazdan anlatacağım kitaba epey âşinadır demektir. Ne ki filmdeki sanatsal inceliği ve anlatım gücünü kitapta bulduğumu söylemem pek mümkün değil.

Dedalus Yayınları’ndan çıkan Havanın Rengini Gören Çocuk kitabında gözleri görmeyen bir erkek çocuğunun hayatına yer veriliyor. Ana karakter Basim, gözleri görmeyen bir çocuktur, bu yüzden diğer duyuları çok daha güçlüdür. Ailesi tarafından çok sevilen, dindar bir kişiliği olan ve umut dolu bir çocuktur. Bir akrabasının aracı olmasıyla okul hayatına başlar ve bu süreç Basim’in hayatında bazı değişiklere neden olur.

Bilginin kaynaklarından ve gözün iktidarından bahseden kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir. Gözün gördüklerinin ve aklın tek ve geçerli bilgi kabul edildiği günümüzde diğer duyuların gücünü anlatan eserlerin bir hayli önemli olduğunu düşünürüm. Çünkü daha dünyaya gelir gelmez evvelen his ve koku  ……………………………………………………………………………………………………………………..

Ayşenur Narboğa
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?