OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Güneyin Direniş Romanı

Fatma Kebire Gündüz

Kitabın yayınlanması ve arkasından başına gelenlerin bile adeta içeriği kadar heyecanlı bir hikayesi olduğunu baştan belirtelim de nasıl bir kitapla karşı karşıya olduğumuz belli olsun. Kuzeye Göç Mevsimi 1966 yılında Beyrut’da yayımlanmış ve 2001 yılında da Arap Edebiyatı Akademisi tarafından 20. yüzyılın en önemli romanı olarak ilan edilmiş. Sadece bu ibare bile kitabı okumak için meraklanmamıza yetiyor.

Kitap 1966’da yayımlandıktan sonra mevcut rejim yasaklayana kadar 25 yıl özgürce okunabilmiş. 30 yıla yakın bir süre Mısır’da yasaklı kalmış ve zaman zaman “dini aşağılayıcı” veya “pornografik” olduğu gerekçesiyle bazı ülkelerde özellikle de körfez ülkelerinde tamamen yasaklanmış. Bugüne kadar yirmi dile çevrilmiş.

Kitabın yazarı Tayeb Salih (1929- 2009) Sudan’da doğmuş, Hartum Üniversitesi’nde eğitim görmüş. Daha sonra İngiltere’de BBC’nin Arapça bölümünü yönetmiş ve UNESCO’da çalışmalarına devam etmiş. Afrikalı Arap olarak toplumsal, dini ve politik kimliğini sergilediği kitaplarından sadece bu kitabı Türkçeye çevrilmiş. Yazar hakkında bir diğer ayrıntı da eserlerini İngilizce değil kendi dilinde yazması. Tayeb Salih’in Urs al Zayn (Zeyn’in Düğünü) romanından uyarlanan Arapça film 1976 yılında Cannes Film Festivali’nde ödüllendirilmiş.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?