OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Hayallerinin Peşinde Koşan Sinemacı: Ahmet Uluçay

“Bir Ahmet Uluçay Derlemesi” olan Karanlıkta Işığı Yakalamak kitabı, yaşadığı hayatla sinema arasında gidip gelen ve sinemadan vazgeçmeyen bir adamın zorluklarla mücadelesini, enerjisini, bakış açısını anlatıyor. Hakiki bir sanat adamının sinema aşkı ve film yapma derdi beni etkiledi, sizi de etkileyecektir.

Hayalleri olan insanlar onları gerçekleştirmek için gayret edip çalışırsa ortaya müthiş bir enerji çıkartıyor, kendilerini fark ettiren ve başkalarını etkileyen benzersiz işlere imza atmayı başarıyorlar. Sinemada kendi rüyâsının peşinde koşan ve bu rüyâsını yaşadığı köyde gerçekleştirmiş bir kahramanın adıdır Ahmet Uluçay. O, samimi, sahici, yerli, mütevazı, naif, çocuksu, masum, kendiliğinden özellikler taşıyan filmleri ile Türk sinemasında özgün bir sayfa açmayı başardı. Yapılmaz denilenleri yaptı, karşısına çıkan engelleri bir bir aştı. Uluçay’ın benim açımdan en büyük özelliği bu: Doğru bildiği yolda hayallerinin peşinde gitmeyi bize öğretmesidir.

Köyünden Sinemanın Zirvelerine

Ahmet Uluçay’ın hikâyesi Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik köyünde başlıyor. Uluçay, kaldırım taşı döşemeciliği, kamyon şoförlüğü, kooperatif işçiliği gibi pek çok farklı meslekte çalışsa da çocukluğundan beri devam eden sinema tutkusunu hiç kaybetmiyor. İlkokulda köylerine gelen gezici sinema hayatını bir anda değiştiriyor. Arkadaşı İsmail Mutlu ile o günden itibaren sinemacı olma hayaliyle yaşıyorlar. Köyde kendi imkânlarıyla projeksiyon cihazı yapıyor. “Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu” ile filmler çekmeye başlıyorlar. Almanya’da yaşayan bir gurbetçiden ………………………………. ………………………………………………………………………………………………….

Abdullah Güner

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?