OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Hayy’dan Gelen Hu’ya mı Gider?

Yazdıklarım, sadece bir tasvirin ötesinde, devrik cümlelerin arkasına sığınarak gerçekleştirdiğim küçük çapta bir eleştiri dozu içermekte. Bir ‘okur’ olarak göz önünde bulundurulmasının iyi olacağı kanaatindeyim.

Çok satan kitaplar var. Ben olsam kitap reyonlarına bir de az satan kitaplar bölümü koyardım. En azından neden az sattıkları ile ilgili bir fikir elde ederdi okuyucu. Ancak gözümüze gözümüze sokulan, albenisi yüksek grafikler içeren, kısacası şekle yönlendiren kitapların arttığı dönemimizde merkezde ‘çok satmak’ fikri hakim. İktisadi gerekçelerin ve şöhretin baskıladığı harflerle kurulan arzunun, önü alınmaz ekonomisi de cabası.

Kendi dünyamdan bir durum tasviri yapmaya çalıştım. Haksız bulanlar da olabilir hak verenler de. Ama yazdıklarım, sadece bir tasvirin ötesinde, devrik cümlelerin arkasına sığınarak gerçekleştirdiğim küçük çapta bir eleştiri dozu da içermekte. Bir ‘okur’ olarak göz önünde bulundurulmasının iyi olacağı kanaatindeyim.

Tek Tipleştirebildiklerimizden misiniz?

Popüler kültür ürünleri, Ortaçağ Avrupasını mayalamış büyük devrimlerin ve ulus bilincinin önünü açmıştır. Roma üst-kültürünü parçalayarak yerel dillerin kendini ifade etmesine, dolayısıyla farklı etnik unsurların farkındalık kazanmasına ön ayak olmuştur. Enformasyon köyü haline gelen dünyamızda ise bu sefer tam …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?