OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Her Tasarım Bir Doğum Sancısıdır

M. Semih Taneri

Konuşan: Abdurrahim Yüce

 

Meslek hayatında 30 yılı geride bırakan usta tasarımcı M. Semih Taneri ile tasarım yaparken nelerden ilham aldığından yeni başlayanlara önerilerine kadar keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bugüne kadar kaç kitap kapağı tasarlamışsınızdır?

Sayısını bilmem çok zor ama sanırım bir kaç yüz kapağım olmuştur.

Tasarım kitabın satışında ne kadar etkili sizce?

Kapağı özensiz tasarlanmış ama yazarın ismi nedeniyle çok satan epey kitap var. Her şeyin görsele döndüğü zamanımızda haddinden fazla etkili. “Kitabı sattıran şey kapağıdır” der bazıları. Ben kitap konusuna şöyle bakıyorum. Evet, bir çok kitap var, kapağı sattırıyor. Ama bir de mutlaka okunması gereken kitaplar var. Kapağı isterse düz tek renk bir kartondan olsun. En büyük örneği de Üstad Sezai Karakoç’un kitapları. Hayatımda gördüğüm en sade kapaklara sahip kitaplardır. Burada kapağı beni hiç ilgilendirmez, içeriği benim gıdamdır. Ambalajı nasıl olursa olsun o alınıp okunmalıdır. Bir de kitapçıya girersiniz, kafanızda aradığınız bir konu vardır sadece, belki o da yoktur. Ne var ne yok diye bakarsınız, gözlerinizle tarama yaparsınız, ismi ilginizi çeker, işte kapak tasarımı orada son bitirici vuruşu yapar. Ve kitabı satın alırsınız.

Tasarım yaparken ilham kaynağınız nedir?

Kitabın konusuyla hemhâl olmaya çalışırım. İç tasarımı henüz bitmeden kapak siparişi geldiği için kitabı okuma şansımız da olmuyor haliyle. Editörden yeterince bilgi almaya çalışırım. Sonrasında bir kaç gün demlemeye bırakırım. Belki başka işlerle uğraşıyorumdur ama zihnimde hep oradadır. Ne tür bir görsel kullanmalı, nasıl bir illüstrasyon. Fontlar, renkler… Bir sürem görsel aramakla geçer, yakışacak fonlar. Konuyu kapağa yansıtmaya çalışırım genelde.

Şu ana kadar yaptıklarınız içerisinde sizi en çok hangisi zorladı?

Her tasarım bir doğum sancısıdır. 30 yıldır her işin başına oturduğumda genellikle bu sancıyı çekerim. Güzeli yakalamak, tatlı bir iz bırakmak… Zira yaptığınız çalışma yıllarca kaybolmayacak. Masalarda, raflarda olacak. İnsanlar beğenecek ya da beğenmeyecek. O yüzden her çalışma az çok zorlar. Ama ille de özel bir şey denecekse, kitap serilerine ortak bir tarz oluşturmak en zorlayandır beni.

Düzenli olarak takip ettiğiniz tasarımcılar ve internet siteleri var mı?

Genel itibariyle takip ettiğim şahıslar ve siteleri yok açıkçası. Ancak Behance, Pinterest ve Dribbble gibi siteleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Çok kaliteli tasarımcıların çalışmaları oluyor.

Bu alanda pişmek isteyenlere tavsiyeniz var mı?

Çokça gözlemlesinler. Yapılmış tasarımlara baksınlar. Sayfalarca dergiler karıştırsınlar. Vakitlerini sosyal medyada harcamak yerine yukarıda da bahsettiğim Behance, Pinterest, Dribbble ve başka tasarım portallarını takip etsinler. Yapılmış çalışmaları taklit etsinler. Ben olsaydım bunu şöyle yapardım diyerek kendi üsluplarınca yapmayı denesinler. Bıkmadan tekrarlasınlar. Ve program bilgilerini yeterli düzeye çıkartsınlar

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?