OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Her Yere Kütüphane Açılsın

Emin Nedret İşli 12 Eylül 1959’da İstanbul-Cerrahpaşa’da doğdu. Pertevniyal Lisesi’ni (1978), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü (1987) bitirdi. Aynı bölümün Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı (1991). Librairie de Péra’da (1986-1998) ve YK Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi’nde (1998-2000) çalıştı. 2001’den beri kurucularından biri olduğu Turkuaz Sahaf’ta çalışıyor. 
Konuşan: Ömer Faruk Özbil
Emin Nedret İşli
Her sahafın evvelden beri en büyük hayali Kıbletül Küttab Şeyh Hamdullah Efendi’nin bir el yazmasına rast gelmektir. Şeyh Hamdullah Efendi’nin yazmış olduğu bir enam, bir hat, bir dua mecmuası gibi malzemeye rast gelmesi, mucizenin de ötesinde bir şeydir.

Kindle, tablet ve akıllı telefonlardan okunabilecek çok ucuz fiyatlara e-kitaplar satılıyor. Ücretsiz olarak pek çok kitabın PDF’sine ulaşmak mümkün. Dijitalleşen çağda kağıdın kokusu ne kadar dayanabilecek? Bunun sahaflar üzerindeki etkisi nedir?

Türkiye olarak bu konuda çok yeniyiz. E-kitabın hala dünya çapında çözülmeyi bekleyen büyük sorunları var. Telif hakları vs. gibi birçok meselenin halledilmesi gerekiyor. Bunun tam olarak oturması uzun sürecektir, şimdilik bir şey demek çok doğru olmaz.

“E-kitaplar bizi istila edecek” gibi manşetler atmak için daha çok erken. Şimdilik bu sektörün sahafları sekteye uğratma gibi bir durumu da yok. Osmanlıca birtakım matbu kitapların kütüphanelerce taranıp internet arşivinin yapılması bu tür kitapların satışını bir nebze de olsa yavaşlatmıştır. Mesela İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kitaplığı’ndaki Osmanlıca kitapların hepsinin taranıp okuyucu hizmetine sunulmuş olması araştırmacıların kolaylıkla indirmesi …………………………………………………………………………………………………………….

Uzun yıllardır sahaflık ile meşgulsünüz, sayısız kitap aldınız sattınız. Bunlar arasında tuhaf bir tutkuyla kitap arayanlar, ilginç istekleri olanlar oluyor mu? Buna dair unutamadığınız anılarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Başka neler var hatırladığınız?

Sizi en çok heyecanlandıran, uykularınızı kaçıracak derecede ulaşmak istediğiniz bir kitap oldu mu?

Sizin için vazgeçilmez olan 3 başucu kitabınız nedir?

Bu kitaplara mutlaka göz atılmalı dedikleriniz?

Elinizde bir mikrofon var ve sesinizi tüm dünya duyacak. Ne söylerdiniz?

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?