OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

İlahi Bağlamdan Kopmayana Ne Mutlu

Süleyman Ragıp Yazıcılar

Herhangi bir spor dalıyla ilgilenen insanların yüzündeki dinçlik, hissettikleri tazelik manidar gelir bana. Herhangi bir sanat dalıyla ilgilenen insanların hallerindeki güzellik, duruşlarındaki incelik de epey anlamlıdır. Spor ve sanat üzerine daha fazla eğilmeliyiz.

* Peygamber Efendimiz’in veda hutbesinde ashabına “Tebliğ ettim mi?” diye sorması, sonra da “Şahid ol ya Rabb!” demesi, inanılmaz güzel bir tablodur. Elinden geleni yaptığının, gözler önünde berrak bir hayat yaşadığının, iradesinin hakkını sonuna kadar verdiğinin destanıdır adeta.

* Yaptığımız kötülükleri yapacağımız iyiliklerle affettirebilme ve bağışlatabilme imkanımız, hayattaki en büyük lütuflardan biridir insan için. Allah imkan versin de içimizi dışımızı tertemiz edelim, tüm kötülüklerden pişman olup iyilikler yoluna aşkla adım atalım, arınalım…

* Bunca yazı, mesaj, paylaşım, etkileşim vs. arasında hayatımızın ana rotasını şaşırmadan yürümek, ne yaşarsak yaşayalım, ne olursa olsun, Allah’a doğru yol tutmak, irademizin ana meselelerinden biridir. Sonsuz bağlam içinde ilahi bağlamdan kopmama iradesi gösterebilene ne mutlu.

* Bir şaka, bir masal, bir hikaye, bir hayal değil. Bizim Peygamberimiz Allah’tan vahiy aldı, pırıl pırıl bir hayat yaşadı, kulluğun destansı örnekliğini sergiledi. Allah’a varan yolu talep edenler için eşsiz hayatıyla güneş gibi parlıyor aziz hatıraları. Ne bahtlı bir ümmetiz.

* Kur’an’ı Kerim’in “Rahman” ve “Rahim” olan bir Allah tarafından indirilmesi ne büyük bir güzellik, mutluluk ve sevinç aslında. İnsan üzerine düşününce huzur doluyor. Bizim ilahımız Rahman ve Rahim bir ilah. Acziyetten başka kâdir olacağımız hiçbir şey yok, lakin Rabbimiz çok güzel.

* Çocukluğumuz, büyüdüğümüz sokaklar, hayatımızdaki ilk insanlar, sahur vakti uyanmak, türlü acılarla karşılaşmak, anlam arayışları, benliğin idrak edilişi, araflar vs… Bunca yıl yaşamış olmak mucizenin ta kendisi gibi geliyor bana. Nasıl bir varlığız, hayret içindeyim.

* Şahsiyet ve meziyetleri hususunda nitelikli bir gayret içinde olmayanlar, hangi grupta, vakıfta, dernekte, STK’da bulunursa bulunsunlar, özne olduklarını unuturlar, özgürlük ve özgünlükleri daima zayıf kalır, fillerin tepişmesinde çimenler gibi ezilirler. Diri bir cesaret, iyi bir feraset şart.

* Kalbi kırık, morali bozuk, imtihanı ağır, derdi büyük herkes, “Üzülme, Allah bizimledir.” ayetinden kendi hissesini alabilir, ilahi yakınlığı hissetmeye çalışabilir. Kalbe kuvvetli direnç veren, gönlü ferahlatan eşsiz vesilelerden biridir.

* Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- tüm insanlığa müjdeci ve uyarıcı olarak gönderildi, lakin insanların çoğu bunu bilmez buyruluyor Kur’an’da. O’nun ümmeti olarak, en yakınlarımızdan başlayıp tüm çevremize ve ulaşabildiğimiz herkese O’nu anlatmakla vazifeliyiz.

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?