OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

İngilizce Konuşulan Dünyada Yeni Çıkan 3 Kitap

caliphate-hugh ekram-haque london-2017

Londra’yı Gezmek İsteyenler İçin Elucu Kitabı

Rick Steves Londra’nın altını üstüne getirmek isteyen insanlar için hemen her yıl yeni bir Londra gezi rehberi hazırlıyor. Çeşitli güncellemelerle Londra gezi rehberine farklı adresler ekleyen Rick Steves, gezi rehberi konusunda dünyada en çok satanlar listesinde yerini her zaman alıyor. Londra’da gezerken fazla para harcamadan nasıl gezebileceğinizden, Londra’nın dünyaca ünlü müzelerini dolaşırken Magna Carta ve Shakespeare’den Van Gogh ve Picasso’ya kadar birçok eseri nasıl görebileceğinize dair pek çok dipnot bulabilirsiniz. Standart bir gezi rehberinden farkı, Londra’daki en iyi Arap ve Hint yemeklerini nerede yiyebileceğiniz sorusunun cevabını dahi bulabiliyor olmanız diyebilirim.

 

London 2017

Rick Steves

Avalon Travel Publishing

644 sayfa

Ekim 2016

 

***

 

Oryantalist Bakışı İle Halifelik

Londra Üniversitesi’nde İslam tarihi Profesörü olan Hugh Kennedy, bu ay yeni kitabıyla karşımıza çıkıyor. Yer yer oryantalizm dokunuşlarını hissedebileceğiniz ve bize Batı bakışıyla uzmanlık alanı olan İslam tarihinde halifeliği anlatan Kennedy, bu kitabında halifeliğin tarihinden başlayıp günümüz IŞİD olaylarına bakışına kadar birçok detayı okura sunuyor. 17. Yüzyıl Ortodoks halifelerden Osmanlı’da halifelik sistemine, Hz. Ömer’in halifelik kurallarından Hz. Osman’ın travmatik şekilde öldürülmesine kadar birçok detayı bir araya getiriyor. Günümüzde Ortadoğu’sunda halifeliğin nasıl işlendiği ve görüldüğü konuları üzerine de Batı bakışıyla yorumlarda bulunan Hugh Kennedy, kendi penceresinden bugünkü radikal gruplara karşı halifeliğin tarihte nasıl yaşandığını göstererek bir nevi meydan okuyor.

 

Caliphate: The History of an Idea (Halifelik: Bir Fikrin Tarihi)

Hugh Kennedy

Basic Books

336 Sayfa

Ekim 2016

 

***

 

Tematik Siyer Kitabı

Düzenli siyer okuyanlar son günlerde kronolojik siyer değil de tematik siyer yayınlarının sayı bakımından daha çok arttığına dikkat etmiştir mutlaka. Bugüne kadar Efendimiz’in doğduğu günden vefatına kadar olan olayları kronolojik bir sıra ile yazan yazarlar, artık yerini Efendimiz’in günlük hayatından ticaret hayatına, insanlarla ilişkilerinden çocuk eğitimine kadar birçok konuda spesifik kitaplar kaleme alan yazarlara bıraktı. Ekram Haque de Hz. Peygamber’in günlük hayatını kaleme aldığı bu kitabını siyer okuyucularına sundu. Daha modern bir üslupla kaleme aldığı bu kitabı, İbrahimî dinlere tâbi olan insanlara Hz. Peygamber’i anlatmak için hazırladığını söylüyor. Daha şiirsel bir üslupla yazılan bu kitapta, kilise müziklerinde dahi İslam dininden ne gibi parçalar olduğuna dair ilginç bilgileri bulabileceğiz.

Muhammad: Son of Abraham, Brother of Moses, Successor of Jesus (Muhammed: İbrahim’in Oğlu, Musa’nın Kardeşi, İsa’nın Varisi)

Ekram Haque

Haque Publisher

538 sayfa

Eylül 2016

 

Hatice Sarı

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?