OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kamu Spotu: Acilen Roman Okumalısınız!

Büşra Mercan

Mustafa Özel Hoca’nın hem klasik hem de modern romanının serüveni hakkında ne kadar “efkârlı” olduğunu biliriz. Her fırsatta Batı’ya göre romana oldukça geç aşina olduğumuzu dile getirir. Romana “alternatif sosyal bilim” demekle yetinmez bütün sosyal bilimlerin de temeline koyar. İşte tüm bu dertlerinin, araştırmalarının ve okumalarının sonucunda iki şahane eser ortaya koyup yıllardır işittiğimiz, gördüğümüz, okuduğumuz romanların, aslında ne kadar da hayatımızdan birer perde olduğunu bizlere –tabiri caizse- kafamıza vurur gibi anlatır.

Hocanın, Roman Diliyle İktisat ve Roman Diliyle Siyaset eserlerinde ele aldığı romanlara ne kadar hâkim olduğunu, okuduğu bir romanı sadece okumakla kalmayıp adeta karakterlerden biriymiş gibi yaşadığını görüyoruz. Her bir romanı yazıldığı zamanı ve coğrafyayı gözetmeksizin gündelik hayatımıza adapte edişi bunun bir göstergesi. Bu tekniği ile 1700’lü yıllarda yazılan romanın içinde kendinden bir parça buluveriyor bir milenyum çocuğu.

Bastığı kitaplarla akademik hayatımıza büyük katkı sağlayan Küre Yayınları’ndan çıkan Roman Diliyle İktisat ve Roman Diliyle Siyaset, tasarım itibariyle oldukça başarılı. Her bir bölüm başlarken o bölümde ele alınan romanların isimleri ve yazarlarının fotoğrafları, bir an önce okumak için insanda heyecan uyandırıyor. Kapak tasarımının hocanın önceki iki kitabıyla aynı olup yalnızca renginin farklı olması oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkarıyor. Mustafa Özel’in muazzam bir Türkçe kullandığını ve dil bilgisine ne kadar önem verdiğini birçok dergide yer alan yazılarını takip edenler bilir. Ancak edindiğim kitapların birinci basım olmasından dolayı mıdır yoksa editörlerin işlerinin pek zor olduğundan mıdır bilmem her iki eserde de birtakım yazım hatalarına rastladım. Umarım bu iki güzel eser daha çok baskı yapar ve bu hatalar bir an önce giderilir.

Yazının tamamını Okur’un 6. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?