OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kavalalı, Machiavelli Okursa

Osmanlılar doğrudan Machiavelli okumuş muydu bilinmez ama muhtelif şarkiyatçılar, mesela III. Mehmet ya da IV. Murad’ın tavsiyelerine uymak bakımından Machiavelli’i tercüme ettirip okuduklarını iddia ederler.

Kavalalı Mehmed Ali Paşa, Machiavelli’in Hükümdar’ını (Prens diye de çevrilmiştir) okurken ne düşünmüştür? Biraz Yakın Tarih Biraz Uzak Hurafe eserinin yeni baskısına bu anekdotla başlıyor İsmail Kara. Kitabın ismi gibi hayli ilginç olan bu kayıt; doğu-batı, gelenek-modernlik, siyaset-bilgelik gibi bir çok dikotomiye ilham verebilecek cinsten manidar bir hatıra. Hakikaten XIX. yüzyıl Mısır’ında müstebidâne bir idare sürmüş Müslüman bir idareci, XV. yüzyıl Floransa’sının kurnaz siyaset düşünüründen neler öğrenebilir(di)? Kara, fikri hayatımızdaki bu tür kırılmaları temsil gücü yüksek pek çok tarihî kayıtla ortaya koyarken bu tür can alıcı sorular sorar.

Siyasi Nasihat Hikayesi

Bir mesele olarak “klasiklerimiz” üzerine pek çok eseri gibi burada da imâl-i fikirde bulunuyor yazar. Necip Âsım’ın Kitap (OKUR’un birinci sayısında bu kitapla ilgili bir yazı vardı) isimli meşhur eserine atıfla “Ortak Kitaplar, Ortak Değerler, Ortak Hayatlar” başlıklı yazısında Âsım’ın “Hangi Kitapları Okunmalı?” adlı listesini sıralar. Bunlar arasında Tefsir-i Tibyan’dan Mevlîd’e, ………………………………………………………………………………………………………….

Sedat Albayrak

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?