OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kavramları “Haritalarla” Öğrenin

Süleyman Ayan

Otto Kitap, “Kavram Haritaları” ismini verdiği serisi ile özgün bir yayına imza attı. Dini ilimlerde önemli bir yere sahip olan kavramları, 100, 200 ve 300’lük bölümlere ayırarak işlediği 18 kitaplık bir seri çıkarttı.

Hangi alan üzerinden düşünürsek düşünelim, bilhassa sosyal bilimlerde kavramların ve kavramsallaştırmanın önemi herkesçe bilinen bir gerçek. Otto’nun “Kavram Haritaları”- da bu önemin farkına varan ve alandaki eksikliği gören bir ekip tarafından hazırlanmış.

Her kavramın ortalama iki sayfada ele alındığı seride, bir sayfada kavram açıklanırken diğer sayfada ise kavramla ilgili alıntılar yapılıyor. Bu alıntılar ise uzun bir emekle birçok farklı kaynaktan derlenmiş: Kur’an-ı Kerim, hadis külliyatı, İslami ilimler klasikleri ve akademik metinler. Kitapların son sayfalarında ise kaynakçanın yanı sıra Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 farklı dilde dizin bulunuyor.

100, 200 ve 300’lük bölümlerle kavramları açıklanan alanlar ise söyle: Tefsir, İslam Hukuku, İslam Sanatı, Arap Dili, Hadis, Kelam, Siyer, Mezhepler Tarihi, Felsefe Tarihi, Tasavvuf, Mantık, İslam Edebiyatı, İslam Felsefesi, Dinler Tarihi, Din Eğitimi, Din Psikolojisi, Din Sosyolojisi, Türk Dini Musikisi.

Şık bir kapak tasarımı ve baskıya sahip çalışma ayrıca bu alana farklı bir soluk getirmesiyle dikkat çekiyor. Otto’nun diğer başarılı kitaplarının yanına eklediğimiz bu seri, kavramlara çalışan yahut bu alana meraklı olan herkes için giriş seviyesinde başarılı bir eser.

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?