OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Keşke Çevrilse

 

1- The French Revolution and the Creation of Modern Political Culture. Cilt 2: The Political Culture of the French Revolution. derleyen Colin Lucas. Oxford: Pergamon Press, 1988. s. xvii+465.

Fransız Devrimi ve Modern Siyasal Kültürün Oluşması, İngilizce ve Fransızca makalelerden oluşan, üç ciltlik devasa bir çalışmanın ikinci cildidir. Kabaca kronolojik şekilde düzenlenmiş yirmi üç bölüm, eski rejim ve monarşiden yeni “devrimci demokrasinin siyasal biçimleri” ve devrim-sonrası devletin doğuşuna kadar farklı temaları, söylem ve kavramlar tarihi bakış açısından ele alır. Eski düzen ile yeni düzen arasında ciddi dönüşümler yaşadığımız son iki yüzyılı ve yeni düzen arayışlarının başladığı bugünü anlamak açısından önemli bir çalışmadır.

 

2- Joachim Radkau, Max Weber: A biography. Cambridge: Polity, 2009. 700 s.

Max Weber’in sosyal bilimlerdeki muazzam etkisi ve kişiliği ile eseri arasındaki derin ilişki düşünüldüğünde, çok az biyografisinin olması tuhaftır. Eşi Marianne Weber’in 1926 yılında yayımladığı biyografi yakın bir zamana kadar tekti. Kapsamlı bir Weber biyografisinin olmaması sosyal bilimler literatüründe en garip ve göze batan boşluklar biriydi. Joachim Radkau’nun 2005 yılında Almanya’da yayımladığı biyografi ise bir sansasyon yarattı. Radkau bugüne kadar herkesin bildiği Weber’in düşünce ve deneyimi arasındaki yakın alakayı; acıları ve erotik deneyimleri, korkuları ve arzuları, doğayla ve ölümle kurduğu tuhaf ilişki üzerinden yeniden kuruyor, yeni bir Max Weber ile bizi karşı karşıya bırakıyor.

 

3- Cheikh Hamidou Kane, L’Aventure ambiguë, Julliard: Paris, 1961

 

Senegalli edip Şeyh Hamidou Kane’in Belirsiz Macera’sı eğitim için Avrupa’ya giden bir Afrikalının geleneksel Afrika değerleri ( İslami değerler) ile Batılı değerler arasında yaşadığı çatışmanın hikayesinin anlatıldığı Fransızca olarak 1961 yılında yayımlanmış bir romandır. Hem tematik hem stilistik olarak önem arz eden bu edebi eserin Türkçeye tercüme edilmesi, erken dönem postkolonyal karşılaşmalardan birinin Müslüman gözüyle anlatılması nedeniyle anlamlıdır.

 

4- Umberto Eco, Come si fa una tesi di laurea, Bompiani/RCS, Milano, 1977

 

İlk baskısı İtalyanca’da 1977’de yapıldı. MIT yayınları (ABD) İngilizceye 2015’de “How to Write a Thesis” adıyla tercüme etti. Üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen henüz Türkçe’ye kazandırılmadı. Eco’nun Türkiye’de ciddi bir okuyucu kitlesi var. Gülün Adı, Foucault Sarkacı gibi kitapları baskı üzerine baskı yaptı. Editörlüğünü yaptığı Ortaçağ isimli kitap da uzun süre çok satanlar arasındaydı. Akademik yazma eylemi üzerine kaleme aldığı bu kitabı kısa sürede raflarda görmeyi istiyoruz.

 

5- Romeo Dallaire, Shake Hands with the Devil: The Failure of Humanity in Rwanda, Da Capo Press, 2004.

 

Ruanda’da 1993-1994 yılları arasında BM barış gücünün Kanadalı komutanı olan Romea Dallaire, yaşadıklarını, gördüklerini bu otobiyografik çalışmasında anlatıyor. Ruanda’da 94’te tarihin gördüğü en acımasız katliamlardan biri yapılmıştı. Bu katliamın merkezindeki isim olan Dallaire’nin anlatacakları bu anlamda kıymetli. Kendi anlatımına göre soykırımı engellemek için elinden geleni yaptı, defalarca çağrılarda bulundu ama talepleri reddedildi. BM katliamı izledi. Tıpkı Bosna ve diğer tüm mazlum coğrafyalarda olduğu gibi.

 Okur Yazı İşleri

Etiketler
Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?