OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitap Çıkarmak Zor İş

Bir iş yapacağınız zaman, o iş daha önce nasıl yapılmış mutlaka derinlemesine bir araştırın. Yenilik, farklılık güzeldir ama bu yenilik ve farklılığı ana temeller üzerine kurmak her zaman daha sağlam ve iyi bir yoldur.

Bir sene önce, dergimizde yazıları yayınlanan dört ismin kitaplarını yapmaya karar verdik. Ayşegül Genç, Harun Kırkıl, Adem Ergül ve Mehmet Lütfi Arslan’ın dergide yayınlanan tüm yazılarını topladık, başladık mizanpaja.

İşler çok yoğun olduğu için kah ilerledik, kah geriledik. Geriledik çünkü birçok defa büyük hatalar yapmıştık ve geç fark etmiştik. Böyle olduğu zamanlarda baştan tekrar iç düzen yapıldı, tekrar tekrar okundu kitaplar. Artık o kitapları görmek istemediğim hale geldiğimi söyleyebilirim. Peki günlüğüme bu tecrübeyi aktarmamım sebebi ne?

Şu efendim: Bir iş yapacağınız zaman, o iş daha önce nasıl yapılmış mutlaka derinlemesine bir araştırın. Yenilik, farklılık güzeldir ama bu yenilik ve farklılığı ana temeller üzerine kurmak her zaman daha sağlam ve iyi bir yoldur.

Biz başta bu hatayı yaptık, kendi başımıza kitap çıkarmaya çabaladık. Sonunda da her köşe başında bir duvara tosladık ve boyumuzun ölçüsünü aldık. Hani derler ya burnumuz sürtüle sürtüle öğrendik diye, aynen öyle oldu. Böyle işlerin tek artısı, işte böyle acı tecrübeler oluyor. Bu vesile ise sizden sonrakileri uyarıyor, sadaka-i cariye kazanmış oluyorsunuz. Siz siz olun iyice araştırın, detaylı bilgi sahibi olun, ardından ………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?